برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ || برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟


اگر می خواهید بدانید برای گرفتگی عروق چه بخورید؟ یا به دنبال رژیم غذایی برای گرفتگی عروق بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید. اما به طور کلی ، تصلب شرایین یا گرفتگی عروق به دلیل تجمع پلاک یا رسوب کلسترول ، کلسیم و چربی.

گرفتگی عروق می تواند جریان خون را مسدود کند زیرا شریان ها خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی را به نقاط مختلف بدن منتقل می کنند. این تجمع پیشرونده پلاک به عنوان مانعی در برابر جریان مواد مغذی و خون غنی از اکسیژن عمل می کند و از عملکرد مناسب اندام های مختلف جلوگیری کرده و حتی باعث آسیب احتمالی به بدن مانند حمله قلبی می شود. بنابراین ، برای حفظ قدرت ، زندگی و عملکرد قلب ، حفظ عروق ضروری است. اگرچه بسته شدن شریان می تواند با افزایش سن پیشرفت کند ، اما احتمال گرفتگی عروق در دهه 30 زندگی افزایش می یابد و در دهه 50 یا 60 به اوج خود می رسد.

بسته شدن عروق با افزایش سن پیشرفت می کند اما ممکن است زود تشخیص داده نشود. علائم می توانند یکبار ظاهر شوند ، به ویژه هنگامی که انسداد حدود 60 تا 70 درصد باشد.

همین حالا با پزشکان پزشک خود مشاوره آنلاین بگیرید

درمان خانگی برای گرفتگی عروق

اگرچه داروهای خانگی می توانند به پیشگیری یا مدیریت مراحل اولیه بیماری کمک کنند ، اما نباید از آنها به عنوان جایگزینی برای درمان استفاده شود. از آنجا که می توانید با حذف کلسترول بد از رژیم غذایی ، انسداد عروق را تا حد زیادی مسدود یا کاهش دهید ، کاهش منابع غذایی که می تواند به کاهش کلسترول بد کمک کند ، بسیار مهم است. داروهای طبیعی ذکر شده در زیر به دلیل قابلیت پخش پلاک شریانی مفید هستند.

ورزش منظم انجام دهید.

رژیم منظم ورزش می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق ، کاهش گرفتگی عروق ، حفظ وزن سالم و جلوگیری از تجمع کلسترول اضافی در بدن شما کمک کند. پیاده روی ، دویدن ، دوچرخه سواری و طناب زدن برای تقویت عملکرد قلب و بهبود سلامت قلب و عروق خود انجام دهید. همچنین برخی از تمرینات قلبی عروقی را در برنامه معمول خود قرار دهید تا سلامت قلب را بهبود بخشد و شریان ها را شفاف نگه دارد. برخی از تمرینات تنفس عمیق و یوگا را برای کمک به کاهش علائم استرس روحی و جسمی امتحان کنید ، که بر سلامت قلب و عروق شما تأثیر مثبت می گذارد.

برای رفع گرفتگی عروق سیر بخورید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

سیر یکی از بهترین درمان ها برای کاهش انسداد شریانی است. سیر به گشاد شدن عروق خونی و بهبود گردش خون کمک می کند. علاوه بر این ، سیر سطح کلسترول بد را کاهش می دهد و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می دهد. سه بسته سیر خرد شده را به 1 فنجان شیر اضافه کرده و بجوشانید. بگذارید سرد شود و روزانه قبل از خواب بنوشید. همچنین پس از مشورت با پزشک از مکمل های سیر استفاده کنید.

زردچوبه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

زردچوبه ادویه ای است که برای مبارزه با اکسیژن رسانی و التهاب در بدن شناخته شده است. این ویژگی به جزء جدایی ناپذیر آن کورکومین نسبت داده می شود که می تواند از انسداد عروق جلوگیری کرده و با کاهش کلسترول بد ، قلب شما را سالم نگه دارد. علاوه بر این ، زردچوبه همچنین می تواند از لخته شدن پلاکت های خون جلوگیری کند. یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه و کمی عسل را به 1 لیوان شیر گرم اضافه کنید. این نوشیدنی را یک یا دو بار در روز بنوشید. دوز توصیه شده مکمل های زردچوبه 400 تا 600 میلی گرم سه بار در روز است. با این حال ، قبل از مصرف هر گونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

از فلفل دلمه ای استفاده کنید.

ترکیب ضد التهابی قوی کپسایسین فلفل قرمز را با افزایش کلسترول خوب (HDL) ، کاهش کلسترول بد (LDL) و کاهش التهاب در عروق به دارویی قوی برای مبارزه با پلاک های شریانی تبدیل می کند. همچنین گردش خون و خطر را بهبود می بخشد کوراتاکو و سکته مغزی را کاهش می دهد.

آب لیمو ترش بنوشید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

لیمو منبع غنی آنتی اکسیدان – ویتامین C است. ویتامین سی این می تواند با کنترل التهاب شریانی و جلوگیری از آسیب اکسیداتیو به جریان خون ، به کاهش التهاب و کاهش فشار خون و کلسترول کمک کند. آب یک لیمو را در 1 لیوان آب گرم با کمی عسل و پودر فلفل سیاه مخلوط کنید. این محلول را یک یا دو بار در روز به مدت چند هفته بنوشید. متناوباً 1 قاشق غذاخوری پوست لیمو را در 4 فنجان آب به مدت 20 دقیقه بجوشانید. آب را صاف کرده و عسل را اضافه کنید. سه فنجان از این محلول را سه یا چهار بار در روز به مدت چند هفته بنوشید.

چای زنجبیل بنوشید.

زنجبیل ترکیبات ضد التهابی را ذخیره می کند که می تواند فشار خون را کاهش داده و پلاک های شریانی را آزاد کند. ترکیبات فعال زیستی gingerols و shogaols که با این دارو ترکیب می شوند ، می توانند به طور موثر کلسترول کل را کاهش داده ، اکسیداسیون LDL را مسدود کرده ، از پلاک جلوگیری کرده و انسداد رگ های خونی را کاهش دهند.

روزانه 2 تا 3 فنجان چای زنجبیل بنوشید. با افزودن 1 قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده به 1 فنجان آب گرم چای تهیه کنید. اجازه دهید 5 دقیقه آماده شود ، چای را پخش کرده و مقداری عسل به آن اضافه کنید. از طرف دیگر هر روز یک قطعه کوچک زنجبیل خام را با معده خالی بخورید یا پس از مشورت با پزشک کپسول زنجبیل بخورید.

اگر ناراحتی معده یا سوزش سر دل دارید یا از مشکلات کیسه صفرا یا کیسه صفرا رنج می برید از زنجبیل استفاده نکنید.

بذر شنبلیله را بجوید.

ساپونین های موجود در دانه شنبلیله می توانند با آنتی اکسیدان خود با LDL و چربی انباشته مقابله کرده و گرفتگی عروق را به طور موثری درمان کنند. علاوه بر این ، فیبر بالای دانه شنبلیله نقش مهمی در اتصال به کلسترول بد و کمک به آزاد شدن آن دارد. یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله را یک شب در آب خیس کنید. صبح روز بعد دانه های خیس خورده را با آب با معده خالی بخورید. گزینه دیگر این است که 1 قاشق چایخوری دانه شنبلیله را به 1 فنجان آب اضافه کنید. آن را به مدت 5 دقیقه بجوشانید ، آب را صاف کرده و مقداری عسل به آن اضافه کنید. محلول را یک یا دو بار در روز بنوشید.

برنج مخمر قرمز بخورید.

برنج مخمر قرمز مملو از تک رنگ طبیعی است که با کاهش کلسترول LDL به حفظ شریان های سالم کمک می کند. علاوه بر این ، غلظت فیتوسترول ها ، بتا سیتوسترول ، کمپسترول ، استیگماسترول ، ایزوفلاون ها و بسیاری از مواد معدنی مفید برای سلامت قلب به مبارزه با بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. شما می توانید برنج مخمر قرمز را مانند سایر برنج های سفید یا قهوه ای بپزید و بخورید. گزینه دیگر این است که قرص برنج مخمر قرمز را در دوزهای 1200 میلی گرم ، دو بار در روز ، همراه با تنقلات مصرف کنید. همیشه با پزشک خود در مورد دوز و وضعیت مناسب شرایط خود مشورت کنید.

دانه های کتان بخورید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

دانه های کتان حاوی مقادیر زیادی آلفا لینولنیک اسید (ALA) ، a اسیدهای چرب امگا 3 این دانه ها به کاهش فشار خون و التهاب کمک کرده و به سلامت قلب کمک می کند و از انسداد عروق سالم جلوگیری می کند. علاوه بر این ، فیبر موجود در دانه های کتان با اتصال به کلسترول بد و تسهیل در حذف آن ، به رفع گرفتگی عروق کمک می کند. دانه های کتان آسیاب شده را به اسموتی ها ، سوپ ها و آب میوه های خود اضافه کنید.

آب انار بنوشید.

انار سرشار از آنتی اکسیدان فیتوشیمیایی است که رادیکال های آزاد را دفع می کند و می تواند باعث تجمع پلاک ها شود. لخته شدن خون در عروق ، از سیستم گردش خون محافظت می کند. علاوه بر این ، انار تولید مونوکسید نیتروژن در خون را تحریک می کند ، شریان ها را باز نگه می دارد و سطح فشار خون را کاهش می دهد.

شایع ترین دلایل گرفتگی عروق

تجمع پلاک ، که باعث انسداد رگ های خونی می شود ، زمانی شروع می شود که لایه داخلی شریان آسیب ببیند. تجمع پلاک باعث التهاب می شود و پلاک های کف در ناحیه آسیب دیده رشد می کنند تا شریان ملتهب بهبود یابد. دلایل احتمالی که می تواند شما را در معرض گرفتگی عروق قرار دهد عبارتند از:

 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت نوع 1 یا نوع 2
 • شیوه زندگی ناشناس
 • رژیم غذایی غنی از چربی
 • التهاب ناشی از آرتریت یا گرگ
 • سطح بالای کلسترول تری گلیسیرید خون
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن زیاد به سخت شدن شریان های شریان اصلی بدن به نام آئورت ، شریان های پا و عروق کرونری اشاره دارد. سیگار کشیدن نقش مهمی در تشدید تشکیل پلاک دارد.

علائم و نشانه های گرفتگی عروق چیست؟

گرفتگی عروق می تواند علائمی را ایجاد کند که شامل موارد زیر است:

 • ضعف
 • تعریق
 • درد پا
 • اضطراب
 • کمردرد
 • حالت تهوع
 • پاهای سرد
 • فشار عضلانی
 • درد قفسه سینه
 • از دست دادن اشتها
 • تنفس سریع و مداوم
 • عدم حساسیت در یک طرف بدن
 • درد در قسمت فوقانی بدن و کمر

درمان گرفتگی عروق

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

برای کاهش خطر عوارض ، گرفتگی عروق ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد. پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کاهش کلسترول LDL همراه با تغییرات رژیم غذایی تجویز کند. این منابع باید بیشتر به عنوان راه حل در نظر گرفته شوند. به طور مشابه ، بسته شدن شریان ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

جراحی ممکن است شامل قرار دادن یک لوله در شریان برای برداشتن پلاک از یک لوله استنت برای حمایت از دیواره شریان و افزایش جریان خون باشد. با انسداد شدید ، پزشکان ممکن است درخواست جراحی کنند بای پس قلب برای اطمینان از اینکه خون می تواند از طریق شریان مسدود شده عبور کند.

توجه: انسداد طولانی مدت شریان ها در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوامل تهدید کننده زندگی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

راههای پیشگیری از تصلب شرایین

از آنجا که انسداد عروق در درجه اول ناشی از سطح بالای کلسترول و تری گلیسیرید است ، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی شما می تواند از تشکیل پلاک جلوگیری کند.

 • ترک سیگار.
 • حداقل 5 روز در هفته ورزش کنید.
 • وزن بدن خود را برای کاهش سطح کلسترول بد حفظ کنید.
 • برای حفظ سلامت قلب از رژیم غذایی سالم استفاده کنید. از غذاهایی که دارای چربی اشباع ، نمک و شکر زیاد هستند خودداری کنید. خوردن پنج وعده میوه و سبزیجات در روز را در نظر بگیرید.

عوارض مربوط به گرفتگی عروق

بیماری عروق کرونر می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • آریتمیآریتمی این یک اختلال ریتم قلب است که در اثر خون ناکافی به قلب ایجاد می شود.
 • بیماری شریانی محیطیبیماری شریانی محیطی تشکیل پلاک در عروق بازوها و پاها رخ می دهد.
 • کوراتاکو حمله قلبی ناشی از جریان خون ضعیف است که می تواند به ماهیچه قلب شما آسیب برساند. تجزیه پلاک کلسترول می تواند باعث تشکیل لخته شود که می تواند منجر به حمله قلبی شود.
 • نارسایی قلبینارسایی قلبی این یک بیماری مزمن است که در آن توانایی قلب شما برای پمپاژ خون کاهش می یابد. نارسایی قلبی می تواند بدن شما را از اکسیژن و نیازهای تغذیه ای محروم کند. تنگ شدن عروق می تواند به تدریج در طول زمان پیشرفت کند. تشخیص زودهنگام بسیار مهم است. مدیریت گرفتگی عروق با داروها ، روش ها و درمان های خانگی می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی جدی کمک کند.

اخرین حرف

علت اصلی گرفتگی عروق ، افزایش سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید در خون است. گرفتگی عروق می تواند جریان خون را مختل کرده و بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. انسداد مداوم شریان ها می تواند منجر به آریتمی و حملات قلبی شود. مراجعه به پزشک و معاینات معمول برای تشخیص صحیح تصلب شرایین ضروری است. صرف نظر از مصرف دارو ، ورزش منظم ، پیروی از داروهای خانگی و تغییر رژیم غذایی می تواند به ایجاد پلاک در رگ های شما کمک کرده و قلب شما را سالم نگه دارد.

گرفتگی عروق در پا و قلب می تواند با عوارض جبران ناپذیری همراه باشد. حتی ممکن است در طول زندگی چنین مشکلی داشته باشید بیماری قلب و عروقی مریض با این حال ، راه حل هایی برای پیشگیری و درمان به موقع وجود دارد.

چرا وقتی می توانید با مشاوره آنلاین با متخصصان پزشکی با بیماریهای قلبی عروقی و حتی بیماریهای مزمن در تماس باشید و از عوارض جلوگیری کنید ، وضعیت خود را جدی نمی گیرید. در این مورد ، مشاوره تلفنی با یک متخصص قلبی عروقی و حتی جراحی قلب و عروق یا تغذیه ممکن است برای شما یک ضرورت باشد. علاوه بر این ، می توانید از پزشک خود برای خدمات زیر کمک بگیرید:

منبع:

Clogged Arteries: Home Remedies, Causes, and Prevention

دیدگاهتان را بنویسید