برای اطلاعات بیشتر به مقاله رژیم اتکینز مراجعه کنید

در ادامه میتوانید با یک نمونه رژیم لاغری اتکینز آشنا شوید. یک منوی نمونه برای مدت یک هفته در رژیم غذایی اتکینز است. البته درسته که خوردن مقدار زیادی پروتئین ممکنه مفید باشه، اما داشتن یک رژیم متعادل برای سالم موندن خیلی مهم تره.

رژیم غذایی اتکینز

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک نی نی سایتبا وجود آنکه اغلب چربی آن به عنوان چربی سالم تلقی میشود، ولی همچنان منبع غنی از کالری است. اما همانند هر رژیم «لاغری» دیگری، «عوارض جانبی» وجود دارد که به درستی مشخص نشده اند و رژیم «لاغری» اتکینز در این مورد مستثنی نیست.

همانند هر رژیم دیگری، رژیم کتو نیز می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. پیازها را خرد کرده و همراه با روغن زیتون روی حرارت ملایم بگذارید تا طلایی بشه. در رژیم غذایی اورنیش صبحانه ( یک لیوان آب پرتغال، یک کاسه غلات صبحانه به همراه توت های تازه و ماست کم چربی ) نهار ( قطعات بروکلی، سیب زمینی، نخود، نان سیر، سالاد سبز و سیب ) شام ( اشکال مختلف پاستای مخلوط با فلفل قرمز، سبزیجات از قبیل اسفناج، لوبیای سفید، یک عدد سیر کوچک خرد شده و پوست لیموی رنده شده، مارچوبه گریل شده و پوشانده شده با لیمو و سس سرکه و پودر فلفل سیاه تازه، سالاد سبز و هلو ) میان وعده ها ( ۱-۲ دو میان وعده از میوه های تازه و سبزیجات خام ) بعضی معتقدند که این رژیم اسید های چرب ضروری را تامین نمی کند در این رژیم ماهی و کلیه روغن ها کنار گذاشته می شود در حالی که شواهد موجود نشان می دهد که ماهی، روغن ماهی و روغن زیتون اثر محافظتی در مقابل بیماریهای قلبی عروقی دارند.

رژیم اتکینز یا کتوژنیک

ناهار: خوراک مرغ همراه با نصف فنجان فلفل دلمهای خرد شده، دو قاشق غذاخوری پنیر پارمسان. مصرف مواد غذایی دارای چربی (اشباع شده) و پروتئین به همراه سبزیجات کم کربوهیدرات.این مرحله باعث شروع فرایند کاهش وزن میشود. هنگامی که به وزن هدف خود نزدیک شدید، تا زمانی که سرعت کاهش وزنتان کم شود، کربوهیدرات بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

Data has be en generat ed wi᠎th GSA Content ᠎Ge​nera᠎to r  DEMO !

رژیم دکتر اتکینز Pdf

دکتر دین اورنیش یک متخصص قلب و عروق بود که ثابت کرد ساخت پلاک های چربی در شریان ها ( که باعث حمله قلبی می شود ) با پیروی از این رژیم قابل پیشگیری و بازگشت است برنامه این رژیم شامل ورزش منظم، کنترل خشم، ترک سیگار، تمرین های مدیتیشن و آسوده سازی می باشد. This  data has  be᠎en g en​erat ed with the help ​of G᠎SA Content᠎ G​ener​ator DEMO!

رژیم پروتئین دکتر اتکینز

سه یا دو وعده در روز باعث احساس سیری می شود. خوردن غذاهای دارای پروتئین به شما احساس سیری می دهد، بنابراین احتمال هوس غذاهایی که کاهش وزن تان را با مشکل مواجه کند نخواهید داشت. هر چند که برنامه رژیم کانادایی ۱۵ روزه سخت و کم کالری هستش اما تنوع غذایی در اون رعایت شده بنابراین عوارض جدی و خطرناکی رو به دنبال ندااره.

با رژیم اتکینز چقدر کم میکنیم

در این مرحله تقریبا تمام کربوهیدرات ها از رژیم فرد حذف می شوند و روزانه باید کمتر از ۲۰ گرم کربوهیدرات مصرف شود که این مقدار عمدتا از سبزیجات کم نشاسته تامین می شود. البته در صورتی میتونید رژیم کانادایی ۱۵ روزه رو انتخاب کنید که از شرایط بدنی خوبی برخوردار و در سلامت کامل باشید.

رژیم اتکینز Pdf

افرادی که این رژیم را شروع کرده و به خوبی پیش رفتهاند با کاهش وزنی حدود ۲.۳ تا ۴.۵ کیلوگرم وارد این فاز میشوند. مرحله چهارم: زمانی که سطح کتون در خون به نقطه خاصی می رسد، به حالت کتوز وارد میشوید.

تفاوت رژیم اتکینز و کتوژنیک

همچنین گفته می شود که این رژیم یک برنامه ی غذایی سالم هم برای کاهش وزن و هم برای بالا بردن انرژی بدن و هم کمک به بهبود برخی بیماری ها مثل فشار خون بالا یا سندرم متابولیک است. ۲-تاثیرات این رژیم روی سلامتی: دنبال کردن رژیم اتکینز باعث پیشگیری یا بهبود بعضی بیماری ها مثل سندرم متابولیک-دیابت-فشار خون بالا و بیماری های قلبی -عروقی می شود.در واقع تقریبا هر رژیمی که باعث کاهش وزن شود خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی و دیابت را هم کاهش می دهد.

اتکینز رژیم غذایی

با توجه به اینکه این چربی های اضافه ارتباط نزدیکی با دیابت نوع ۲، پیش دیابت و سندرم متابولک دارن، می شه نتیجه گرفت که این رژیم برای افراد دیابتی عالیه. همچنین برخی از متخصصین تغذیه معتقداند که رژیم هایی شبیه به کتوژنیک بیشتر مصارف درمانی دارند و این نوع رژیم ها برای کسی که خواهان کاهش وزن چند کیلویی هستند، مناسب نیستند.

این غذا ها طوری طراحی شده اند که از نظر تغذیه ای کامل هستند. حداقل در ابتدا، مهم است که غذا بخورید تا سیر شوید و از گرفتن کالری های اضافی خودداری کنید ، معمولا یک رژیم کتوژنیک باعث کاهش وزن بدون محدودیت کالری می شود.

سایت رژیم اتکینز

حذف کربوهیدراتها باعث سوزانده شدن ذخایر چربی بدن انسان شده، قند خون را تنظیم میکند و به فرد کمک میکند سلامتی دلخواه خود را به دست آورد، این درحالی است که حس گرسنگی در فرد ایجاد نکرده و احساس محرومیت از مواد غذایی نخواهد داشت. نظریه علمی است که می گوید بدن انسان مانند یک موتور است؛ کربوهیدراتها نیز سوختی هستند .

رژیم لاغری اتکینز

اما لازم به ذکر است که در گروه رژیم کتوژنیک یک سری نکات منفی وجود داشت. اما مدافعان استدلال میکنند که هیچ مواد مغذی در غذاهای پر نشاسته و با هیدرات کربن بالا وجود ندارد که از جاهای دیگر نشود دریافت کرد که اغلب ترکیب بهتری هم دارند.

کسانی که با رژیم اتکینز لاغر شدن

لازم نیست دائم مراقب حجم وعده غذایی تان باشید: در رژیم هایی که میزان کربوهیدارت دریافتی پایین است شما به راحتی می توانید بدون ترس و نگرانی از افزایش بیش از حد کالری دریافتی اندازه وعده خود را بیشتر کنید و کاملا هم سیر شوید.

افراد تحت رژیم وگان به طور متوسط ۵.۵ پوند (۲.۵ کیلوگرم) بیشتر از افرادی که رژیم غذایی گیاهی ندارن وزن کم میکنن. لذا افرادی که از این برنامه پیروی می کنند باید مقدار زیادی آب، کولای رژیمی، چای یا قهوه ( و نه آب میوه ) بنوشند تا دچار کم آبی بدن نشوند.

جایی برای نان ,برنج ,جو ,میوه یا آب میوه یا گیاهان حاوی نشاسته از جمله سیب زمینی سیب زمینی شیرین, هویج ,نخود و ذرت وجود ندارد حتی برای زمان قبل و پس از تمرین هم که همواره مصرف کربوهیدرات را در آن توصیه کرده ایم استثنایی وجود ندارد و شرایط همینطور است حتی ادویه ها هم حذف می شوند چون اغلب حاوی شکر نهفته هستند .

اگر شما نمیتوانید با آن کنار بیایید، به یاد داشته باشید که رژیم غذایی زیادی وجود دارد که میتواند به کاهش وزن کمک کند. اولین نفری باشید که به این پست امتیاز میدهد. علاوه بر سه وعده اصلی که برای هر روز از نمونه رژیم ذکر شده میتوانید از دو میان وعده رژیمی هم استفاده کنید.

شاید با توجه به رویکرد طولانیمدت این رژیم غذایی بتوان گفت WW، بهترین رژیم لاغری برای افرادی است که دنبال کاهش وزن و افزایش سلامتی در کنار هم هستند. به جرات میتوان گفت که یکی از پرطرفدارترین رژیم های لاغری در ایران رژیم کتو است.

عروق ریز کلیوی که خون و مایعات بدن را برای تصفیه در اختیار سلولهای کلیوی قرار میدهند ۱۳ درصد بزرگتر شدند و کلاژن اطراف آنها ۳۲ درصد افزایش یافت. طی سالهای گذشته بیش از ۲۰ مطالعه نشان داده اند که رژیم کم کربوهیدرات بدون نیاز به شمارش کالری برای کاهش وزن موثر هستند.

خطرات سرطان مرتبط با رژیم غذایی اتکینز رژیمهایی که دارای فیبر کم و پروتئین زیادی هستند به عنوان عوامل خطر جدی برای سرطان کولون و سایر بدخیمیها در نظر گرفته شدهاند. برای زمان صرف وعدههای غذایی و میان وعدهها برنامه ریزی کنید. روغن زیتون ، مخصوصا آنهایی که باکره یا باکره هستند، باید در برنامه ریزی وعده غذایی شما تأکید داشته باشند.

۱ – مرحله مقدماتی که سخت ترین مرحله ی رژیم است معمولا ۲ هفته به طول می انجامد . کتوزیس یا همان مسمومیت با کتون: همان طور که گفتیم رژیم اتکینز یک رژیم کمکربوهیدرات است؛ و مغز که مهمترین سوختش گلوکز و قند خون است به راحتی از این شرایط تأثیر میپذیرد.

رژیم غذایی اتکینز یک رژیم کم کربوهیدرات است که به نامهای مختلفی شناخته میشود. از آنجا که هر دو رژیم تا حد زیادی کم کربوهیدرات و دارای چربی بالا هستند، فواید مشابه زیادی دارند و توسط تحقیقات مشابه حمایت می شوند.

برای درمان چربی خون بالا و نقرس مفید است. وضعیتی متابولیکی میباشد که در آن کبد اقدام به تولید کتون میکند و مغز از این کتونها برای تامین انرژی خود استفاده میکند. مرحله القاء رژیم غذایی اتکینز برای تولید کتوز در رژیم غذایی بسیار محدود است.

روغنهای MCT: این روغنها با نام زنجیره چربی متوسط هم شناخته می شوند که میتوانید آن را به نوشیدنیها و یا ماست خود اضافه کرده و برای شما انرژی به ارمغان میآورند و همچنین باعث افزایش سطح کتون ها میشوند.

این محققان میگویند اگرچه کاهش وزن به دست آمده در عرض ۴ هفته بیشتر از کاهش وزن رژیم سلامت است اما نتایج کاهش وزن این دو رژیم بعد از ۶ ماه تفاوتی با هم ندارند. • در مطالعهای نشان داده شده است که اگرچه رژیم اتکینز نسبت به رژیمغذایی کمچرب در مدت بیش از شش ماه، موجب کاهش وزن شده است اما بعد از یکسال تفاوت معنیداری در کاهش وزن بین این دو رژیم دیده نشده است و بنابراین این رژیم بر یک رژیم سالم و اصولی برتری خاصی ندارد.

این زمانی است که باید سراغ چربیهای سالم بروید. حالا سراغ مرحله سوم بروید. در این مرحله باید روزانه حداقل ۱۲ تا ۱۵ گرم کربوهیدرات خالص مصرف کنید. مثلا در مرحله اول، شما اجازه دارید که روزانه ۲۰ گرم کربوهیدرات خالص را از بین مواد غذایی مجاز انتخاب کنید که ۱۲ تا ۱۵ گرم از آنها را باید سبزیهای سرشار از فیبر تشکیل بدهند.

هدفمند (TKD): این رژیم به شما اجازه میدهد تا در نزدیکی تمرینات ورزشیتان کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید. این رژیم دارای ۴ مرحله است که مهم ترین و سخت ترین آن دو هفته اول که معروف به فاز القایی ست می باشد. درواقع مطالعات علمی نشان میدهند که مصرف زیره و محصولات تهیهشده از آن مانند عرق زیره میتوانند بهطور قابلتوجهی به کاهش وزن و لاغری سریع کمک کنند.

اگر قصد کاهش وزن سریع دارین، برنامه رژیم کانادایی رو برای یک بار هم که شده امتحان کنید. یکی از تحقیقات نشون داده افرادی که رژیم کتوژنیک داشتن ۲٫۲ برابر بیشتر از کسانی که رژیم کمچرب و کم کالری داشتن، وزن کم کردن و حتی سطح چربی خون و کلسترول بد هم در اونها بهبود پیدا کرد.

بیشتر افراد صرف نظر از برنامه غذایی و رژیم خود وزن کم کرده را دوباره اضافه میکنند. برخی از افراد از مرحله اول صرفه نظر میکنند و از ابتدا مقادیر زیادی میوه و سبزیجات را وارد رژیم خود میکنند. چربی ها طعم غذا ها را بهبود می دهند و رضایت بیشتری در فرد ایجاد میکنند و پایبندی به رژیم را آسان تر می کنند ولی در این رژیم جایی برای آنها هم نیست !

با دنبال کردن این رژیم بار اولی که به وزن ایده آل رسیدید میزان کربوهیدرات مجاز را هم متوجه می شوید. علاوه بر این ها دنبال کردن رژیم اتکینز بریا همه مناسب نیست مثلا در این رژیم توصیه شده است که اگر داروهای ادرار آور یا انسولین یا داروهای خوراکی دیابت مصرف می کنید قبل از شروع رژیم با پزشک مشورت کنید.

انسولین هورمونی است که برای کاهش قند اضافی موجود در خون ترشح می شود. نکته ای که باید بهش توجه کنید برنامه صبحانه هست که برای همه روزها یکسانه. باید توجه داشت که رژیم کانادایی ۱۵ روزه رو فقط میشه دوبار در هر سال انجام داد. به این ترتیب با انجام فعالیت روزانه در طول روز و عدم دریافت کالری در شب میشه به مقدار یک کیلو گرم در ۲۴ ساعت شبانه روز وزن از دست داد.

از اونجایی که هدف از رژیم کانادایی ۱۵ روزه کاهش وزن هست، باید علاوه بر رعایت رژیم غذایی از یک برنامه ورزشی برای افزایش متابولیسم بدن پیروی کنید. ولی این یک رژیم ۱۴۵۰ کالری است وی می گوید با این رژیم غذایی ۹/. کیلوگرم در هفته کاهش وزن پیدا می کنید.این رژیم برای کسانیکه خیلی به رژیم غذایی خود اهمیت نمی دهند و هله هوله زیاد می خورند مفید است زیرا فرد ملزم است در بین وعده های غذایی چیزی نخورد.

در روز چهارم خوردن هر چیزی به غیر از موز و شیر ممنوع است یعنی نمی توانید میوه و سبزیجات و حبوبات مصرف کنید و فقط باید شیر و موز بخورید . حتی میوه هایی مثل موز هم در رژیم کتو قدغن هستند.

بسیاری از این رژیم های غذایی اگر هم کاهش وزن داشته باشند برگشت پذیر است و ممکن است مشکلات پوستی ( شلی پوست، چین و چروک پوست ) و ضعف عمومی را ایجاد کنند. هدف اصلی این مرحله، شناخت میزان حساسیت بدن به هیدرات های کربن و مقدار و نوع قابل مصرف بهنگام موفقیت روند کاهش وزن است.

۳- تاکید بر مصرف غذاهای طبیعیدر هر ۲ نوع رژیم غذایی فرد به مصرف غذاهای طبیعی و غیرفرآوری شده تشویق می شود. روزانه به اندازه ۴ طبقه پله نوردی کنید. طرفداران رژیم اتکینز مدعی اند که شما تا زمانی که از غذاهای پرکربوهیدرات دوری کنید؛ می توانید به هر اندازه ای که می خواهید پروتئین و چربی مصرف کنید و به این ترتیب، کاهش وزن موثری را تجربه کنید.

شما با انتخاب این رژیم به طور خاص تفاوت بین کربوهیدراتهای سالم و ناسالم را متوجه خواهید شد. شما کربوهیدرات خود را به ۲۰ گرم در روز برسانید و اکثر کالری های خود را از چربی و پروتئین دریافت خواهید کرد.

و نیز ادعا شده بعضی غذاها مانند گوشت قرمز ( به خاطر ال- کارنیتین )، تخم مرغ ( به خاطر داشتن تورین، سیستئین و متیونین )، سبزیجات چلیپایی ( تیره کلم )، سیر، پیاز، بعضی گیاهان معطر خاص (ریشه قاصدک، شیر تیغک، خار مریم، زردچوبه، و ریشه انگور اورگان ) در چربی سوزی موثر هستند.

در مورد میوهها و سبزیجات هم بهتره که از سبزیجات غیر نشاستهای (مثل هویج، اسفناج، کلم بروکلی و …) و میوههای کم کربوهیدرات مثل توت و ملون استفاده کنید. ۸۵ گرم کربوهیدرات باقیمانده را هم باید از این مواد غذایی تامین کنید: حبوبات، مغزهای خام، دانهها، میوهها و سبزیهای سرشار از کربوهیدرات، و غلات سبوسدار.

۵- غذاهای ساده بدون نیاز به پخت مصرف کنید: اصلاً حوصله رفتن به آشپزخانه و روشن کردن گاز را ندارید؟ رژیم کتوژنیک هدفمند در بین ورزشکاران و افراد فعالی که رژیم کتو رو انتخاب کردن اما به کربوهیدرات بیشتری نیاز دارن، متداوله. تدوین گر این برنامه می گوید رژیم غذایی بر اساس وضعیت متابولیک فرد متفاوت است و تمام افراد را بر اساس گروه خون شان طبقه بندی می کنند و می گویند آنتی بادی روی سطح گلبولها در گروه خونی مختلف با هم فرق می کند و هر کدام از این آنتی بادی ها به آنتی ژن های غذایی خاصی واکنش می دهند و اگر فرد غذایی بخورد که برای گروه خونی او مناسب باشد لاغر می شود.

علاوه بر بیماری صرع، به نظر میرسد رژیم کتوژنیک برای درمان بیماریهایی که در گروه اختلالات سیستم عصبی دسته بندی میشوند هم موثر است. این تغییر سوخت برای انرژی کتوز (ketosis) نام دارد. رژیم اتکینز یک برنامه غذایی بلند مدت برای کاهش و نگهداری وزن است که خوردن پروتئین بدون چربی مانند ( غذاهای دریایی، مرغ و پرندگان ) و سبزیجات کم نشاسته و اجتناب از کربوهیدراتهای ساده مثل آرد و شکر را ترویج می کند تغییر عادات غذایی و افزایش فعالیت بدنی پایه های رژیم غذایی اتکینز است این یک رژیم غذایی با پروتئین بالا، چربی بالا و کم کربوهیدرات است و بر مصرف روزانه ویتامین و املاح ( یک عدد مکمل مولتی ویتامین در روز ) و فعالیت بدنی تاکید دارد.

رژیم غذایی اتکینز یک برنامه غذایی شناخته شده کم کربوهیدرات می باشد، که در دهه ۱۹۶۰، توسط یک پزشک متخصص قلب به نام رابرت سی اتکینز، معرفی شد، که معمولا برای کاهش وزن توصیه می شود. زیرا مواد غذایی مختلف، خواص و فواید متفاوتی برای سلامتی دارند.

و هر دوی آنها نیز، بخاطر کاهش چربی بالقوهای که دارند مورد استفاده قرار میگیرند. البته دلایل دیگری هم برای کاهش وزن از طریق این رژیم شناسایی شده به عنوان مثال وقتی کالری کمتری دریافت میشود و در عین حال پروتئین و چربی دریافتی بدن کاهش پیدا نمیکند احساس سیری طولانیتر بوده در نتیجه روند کاهش وزن سرعت پیدا میکند.

در این فاز با محدود کردن کربوهیدرات ها به میزان ماکزیمم ۲۰ گرم در روز بدن مجبور به سوزاندن چربی ها می شود و به این حالت در اصطلاح کتوز می گویند در بسیاری کشورها می شود با خرید تست کتوز و انجام آزمایش آن در خانه به راحتی پی برد تا بدن به مرحله کتوز رسیده یا نه که البته بدون آن هم می توان از بوی بد دهان و بوی ادرار به این مسئله پی برد.

این رژیم بدن را به موتوری تشبیه کرده است که کربوهیدرات سوخت آن است و سبب کار کردن موتور می شود. رژیم اتکینز دارای ۴ فاز است – فاز اول که به آن «مقدمه» هم میگویند. البته این رو هم باید بگیم که بیشتر از همه مدل معمولی این رژیم در جهان برای کاهش وزن استفاده میشه.

واقعا میگم نتیجش افتضاحه یا کلا نخورید یا در وعده غذایی فقط همونو بخورید .. وقتی گشنتون میشه در میان وعده ریزه خواری نکنید ؛ عادت میکنید حتما اون موقع یه چیزی بخورید و کلا دهنتون در حال جمبیدن باشه و افتضاح ب بار میاد!

بنابراین اگر تازه اسم این رژیم و یا اینکه تعریفشو از جایی شنیدین پیشنهاد میکنم حتما این مطلب رو تا انتها بخونید تا با نسخه اصلی این رژیم بیشتر آشنا بشید. رژیم کتوژنیک زندگی خیلیها را زیر و رو کرده و ممکن است به دلایلی که در ادامه مطلب آوردهایم تاثیری بر چربیهای انبار شده در بدن شما نگذاشته باشد.

کاهش ۱۵ کیلو گرم وزن چیزی نیست که شما بتونید اون رو بدون برنامه غذایی مشخص انجام بدین. البته کاهش میزان کربوهیدرات دریافتی، تنها چیزی نیست که در رژیم غذایی اتکینز دنبال می کنیم، بلکه این قاعده کلی بازی ست که در چهارچوب آن قرار می گیریم.

در یک رژیم کیتو کلاسیک چیزی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد کالریها از چربی ۱۵ تا ۲۰ درصد از پروتئین و چیزی حدود ۵ درصد هم از کربوهیدراتها تامین می شود. یکی دیگه از رژیم های معروف جهان، رژیم کانادایی هستش که البته هم نمونه ی اصلی و هم نمونه ی فیکش وجود داره.

با وجود اینکه تامین کننده مواد مغذی و ویتامینهای بدن است آنرا برای پیروی خودسرانه تاکید نمیکنیم. رژیمهای معرفی شده ی ۳ روزه ۱۵ روزه ۱۷ روزه مورد تایید ما نیست و تنها برای اشنایی ذکر گردیدند، زیرا شما در طول زمان افزایش وزن پیدا کرده ا ید.

بد نیست ما هم در پایان هر روز چیزهایی رو که خورده ایم ، بنویسیم تا شاید وقتی نتیجه گرفتیم به درد بقیه بخورد. از تأثیر رژیم اتکینز بر کلیهها مطلع باشید رژیمهایی که دارای پروتئینهای حیوانی آن هم به میزان بالا هستند با مشکلات کلیوی در ارتباط اند.

رژیم کانادایی ۱۵ روزه بسیار موثره در صورتی که بعد از صرف غذا نشینید و یک پیاده روی مختصر انجام داشته باشید. یک رژیم غذایی است که سه روز طول می کشد و برای کسانی است که از هر نظر سالم و بیماری خاصی نداشته باشند. فاز ۴ (حفظ و نگهداری): در این مرحله که فرد به وزن ایده آل رسیده است بسیاری از کربوهیدرات های سالم می تواند به برنامه غذایی اضافه شود و در بعضی از مراکز و کلینیک هایی لاغری این مرحله را حذف می کنند و از ابتدا مقدار زیادی از سبزیجات و میوه ها را در برنامه غذایی قرار می دهند.

البته از آنجایی که تحقیقات روی رژیم اتکینز کمتر از ۲ سال طول کشیده است هنوز معلوم نیست در دراز مدت چه خطراتی را برای فرد ایجاد می کند. برنامه اتکینز توصیه می کند psyllium (مواد اصلی در Metamucil و دیگر مکمل های فیبر) و وعده های غذایی کتان برای فیبر بیشتر.

درباره بیماری آلزایمر بیشتر بدانید؟ آیا لازم است چیز دیگری بدانید؟ و نبایستی بین وعده ها چیز دیگری خورد و حتما باید دستورات را انجام دهید اگر دقیقا اجراع نکنید رژیم باید قطع و پس از دو ماه دوباره اجراع شود. ضمن این که علاوه بر موارد بالا در رژیم پروتئین ۱۴ روزه می باید حتما آب مصرف شود، زیرا همان طور که در بالاتر اشاره کردیم، رژیم های پروتئینه که با چربی سوزی همراه هستن باعث از دست رفتن آب بدن میشود و از سوی دیگر خود رژیم موجب می شود تا فرد خیلی کم احساس تشنگی بکند به همین دلیل در هنگان انجام رژیم پروتئین ۱۴ روزه حتما باید چند لیتر آب مصرف شود.

رژیم اتکینز همچنین تصدیق میکند که شما ممکن است در آغاز، وزن آب از دست بدهید. ادعا بر این است که با این رژیم به مدت دو هفته چربی های لگن، کمر و ران ها آب می شود. باید ۸ لیوان آب در روز بنوشید.

باید هر روز ۲ لیتر آب بنوشید. یک ساعت قبل از غذا یک لیوان آب بنوشید. سپس آب لیموترش تازه، روغن زیتون و سرکه را به همراه نعنا به آن اضافه میکنیم. نوشیدن آب و فواصل نوشیدن آن در رژیم اتکینز بسیار مهم و حیاتی به شمار می آید. بنابراین کاهش وزن سریع به دلیل دفع آب اتفاق میافتد نه کاهش بافت چربی و چون افراد بیحوصله و عجول تمایل دارند در کوتاهترین زمان وزن خود را کم کنند، این رژیم غذایی بسیار مورد توجه آنها قرار گرفته است و حتی بدون در نظر گرفتن عوارض اجتنابناپذیر آن به طور خودسرانه این رژیم لاغری را دست به دست انتقال میدهند.

این مقدار استاندارد درنظر گرفته می شود؛ میزان “سختی” که بسیاری از افراد پیرو رژیم غذایی کتو در نظر دارند تا برای دستیابی به بهترین نتایج به آن برسند، اما به یاد داشته باشید که هر کسی با دیگری کمی متفاوت است.

اما به خاطر داشته باشید که در این رژیم باید چربی بیشتر مصرف شود نه پروتئین. مواد غذایی مجاز شامل بیشتر پروتئین، سبزیجات، پنیر، و چربی ها و روغن ها. با این کار بدن مقدار زیادی آب از دست میده و چربی ها سوزوندهمی شود.

کاهش وزنی که در اثر این گونه رژیم ها بوجود می آید به علت از دست دادن آب بدن می باشد. زیرا نیازمندی های کالری، چربی، مواد مغذی روزانه، در افراد مختلف به علت اختلاف در ( سن، جنس، قد و وزن ) متفاوت است منشاء پیدایش این رژیم مشخص نیست باید بدانید رژیمی که کالری فرد را به کمترین مقدار ( ۷۰۰ کالری ) کاهش می دهد به سلامتی فرد آسیب می رساند این گونه رژیم ها باعث سنگ کیسه صفرا، مشکلات عروقی، کلسترول بالا، فشار خون بالا، کمبود ویتامین و مواد معدنی می شود.

افرادی که از این گونه رژیم ها استفاده می کند با پایان رژیم گرفتن دوباره وزنشان بر می گردد و حتی به بالاتر از مقدار اولیه می رسد. با این حال، برخی از افراد از رژیم کتو و رژیم اتکینز (که در هر دو رژیم کربوهیدرات دریافتی محدود می شود) برای کاهش وزن استفاده می کنند.

در این برنامه ی غذایی با حذف کامل یا کاهش شدید مواد حاوی قندهای ساده و مرکب و گنجاندن فراوان پروتئین ها و چربی ها، از یک طرف به علت امکان خوردن غذا به مقدار دلخواه و از طرف دیگر به علت عدم احساس گرسنگی ناشی از تجمع مواد کتونی یا ستونی رضایت افراد رژیم گیرنده جلب می شود.

در رژیم اتکینز خوردن چربی و پروتئین محدودیتی ندارد و تنها باید غذاهای حاوی کربوهیدرات را از وعده های غذایی خود حذف کنید. این رژیم انتخاب غذاهای با شاخص گلایسمیک پائین که دارای فیبر بالا، کمتر فراوری شده، قند پائین تر، خوردن ۵ وعده سبزیجات و حبوبات در هر روز به همراه ۲ وعده میوه و ۴ وعده نان، غذاهای تهیه شده از غلات با رعایت نظم در غذا خوردن و کاهش دریافت کلی چربی ( چربیهای اشباع ) توصیه می کند.

با وجود همه این کتاب ها این رژیم از منظر مقامات بهداشتی به علت وجود چربی اشباع شده بالا، ناسالم تلقی شده و مطالعات جدید نیز نشان می دهد که مصرف چربی های اشباع شده مضر است. با سوزاندن چربیهای بیشتر، رژیم آتکینز فرایندی را به وجود میآورد که به آن لیپولیسیز گویند و محصول جانبی آن موادی به نام کیتون میباشد.

علاوه بر موارد گفته شده رژیم های با کربوهیدرات پایین مصرف کربوهیدرات ها را به میزان زیادی محدود می کنند و این امر باعث کمبود مواد مغذی یا فیبر می شود که به دنبال آن فرد دچار یکسری ناراحتی ها مثل یبوست و اسهال و حالت تهوع می شود. مصرف کربوهیدرات هایی که فیبر بالا دارند مثل غلات کامل و مواد مغذی دیگر باعث بهبود عملکرد رژیم هایی مثل اتکینز می شود.

MCT همون تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط هستند که توسط کبد شکسته و خیلی سریع وارد جریان خون می شن و در اونجا می تونن به عنوان منبع انرژی برای مغز و عضلات استفاده بشن. و از طرفی به علت اینکه بدن نیاز به انواع غذا ها دارد این رژیم را نمی توان به مدت طولانی ادامه داد زیرا خسارت جبران ناپذیری به بدن شما وارد می کند.

رژیم غذایی اگر با ورزش و فعالیت بدنی همراه باشد منجر به کاهش وزن می شود و اینگونه رژیم ها ورزش را توصیه نمی کند. اینگونه برداشت میشود که روزهداری متناوب، بهترین رژیم لاغری برای افرادی است که عادت به خوردن میان وعدههای نامناسب دارند.

کتودایت اولین بار در سال ۱۹۲۰ برای درمان کودکان مبتلا به صرع برای کنترل تعداد دفعات تشنج در این کودکان معرفی گردید. در بسیاری از موارد این رژیم باعث درمان کودکان مبتلا به صرع می گردد. ذرات کوچکتر ال دی ال کلسترول نسبت به ذرات بزرگتر بیشتر باعث بیماری قلبی میشوند.

انواع مختلف گیاهخواری وجود داره، اما بیشتر اونها شامل حذف گوشت، مرغ و ماهی میشن. رژیم هاى فانتزى: انواع دیگرى از رژیم ها وجود دارد که رژیم هاى فانتزى نامیده مى شود. یک مطالعه انسانی نشان داد که رژیم های کتوژنیک ، حتی در کوتاه مدت ، می توانند عملکرد حافظه را در افراد مسن بهبود بخشند.دکتر میهیل اظهار می دارد که مغز (و قلب) حداقل ۲۵٪ با کارآیی بیشتر روی کتون نسبت به قند خون کار می کنند.

راز تناسب اندام این افراد معروف بجز رژیم غذایی در داشتن یک برنامه ورزشی منظم و مستمر اسـت. سالاد کرفس: دو لیوان کرفس ریز شده را به همراه نمک و یک عدد گوجه فرنگی به همراه سس آب لیمو میل کنید .

به جای آب میوه های غیر طبیعی، میوه کامل بخورید. اگر برای مدت طولانی از گروه هایی از مواد غذایی مانند سبزیجات، میوه ها و دانه ها استفاده نشود، بدن از مواد مغذی موجود در آنها خالی می شود یا به طور خلاصه بدن دچار سوء تغذیه خواهد شد.

برای رعایت این رژیم پیروان آن باید یاد بگیرند میزان کربوهیدارت روزانه مصرفی خود را شناسایی کرده و به حد استاندارد برسانند، این کار خیلی سخت نیست و متخصص تغذیه به جای فرد تمام کارها را انجام میدهد، فقط کافی است شخص برنامه غذایی طراحی شده برای خود را دنبال کند.

الهه شکری با سلام.یک نمونه رژیم غذایی برای روز اول تا چهاردهم میخواستم و اینکه ساعتی چند سی سی حق خوردن مایعات داریم؟ چند نمونه از این رژیم های غیر اصولی را در قسمت زیر برای شما بیان کرده ایم.

توضیح کتاب:کتاب در چهار بخش تدوین شده است .در بخش نخست روش دکتر اتکینز در کاهش وزن اضافی تشریح میشود .افزون بر آن، افرادی که به رژیم غذایی خاص نیاز دارند ذیل سه گروه تقسیم میشوند .در این بخش همچنین شیوه سوخت و ساز مناسب و کاهش چربیهای اضافی تشریح میشود .بخش دوم به مقدمات و پیش نیازهای رژیم دو هفتهای اتکینز نیز معرفی غذاهای مجاز و غیر مجاز این رژیم غذایی اختصاص دارد .در بخش سوم تاثیرات سوء قند و چربی اضافی بررسی شده، رهنمودهایی برای کاهش یا ایجاد تعادل در آن به دست داده میشود .بخش پایانی کتاب شامل برنامهها و دستورات غذایی دکتر اتکینز درباره وعدههای بین غذا و نانها، سوپها، غذاهای گوشتی، سالادها، میان غذاها و دسرها است .

فقط از مارگارین استفاده کنید که چربی ترانس ندارد. در حقیقت هر رژیمی که به کاهش وزن کمک کند می تواند ریسک فاکتورهای بیماریهای قلبی عروقی و دیابت را کاهش دهد. ۱۰ و ۲۵ سال برای مداوای اضافه وزن فعالیت کرده و اذعان می دارد که اکثر بیمارانم در عرض یازده سال گذشته در ابتدا برای کاهش وزن مراجعه نکرده اند بلکه وزنی که آنها کم کرده اند در نتیجه ی درمانی بوده که وی برای رفع مشکلات اساسی تر آن ها( بیماری های قلبی عروقی , دیابت , فشار خون بالا )در نظر گرفته اند.

خطرات قلبی عروقی مرتبط با رژیم کمکربوهیدرات و پُرپروتئین تا چند سال پیش هم این باور که رژیم غذایی سلامت برای قلب و عروق رژیم پُر پروتئین و کمکربوهیدرات است، برقرار بود. این که شما به انتخاب بهترین راه کاهش وزن باشید و از انواع رژیمهای غذایی نیز مطلع باشید بدون شک خیلی هم خوب است و راه را برای شما هموار میکند؛ اما لازم است بدانید با تمام روشهای کاهش وزن و رژیمهای غذایی که تا به حال مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته، بهترین و موثرترین رژیم غذایی، رژیم کاهش وزن سلامت است.

کره در رژیم کتو خوب است؛ پنیر پرچرب عالی است و خامه سنگین، بخصوص اگر در غذاها استفاده شود فوق العاده است. رژیم کتوژنیک، یک رژیم کوتاه مدت است و برای کاهش وزن سریع بسیار خوب است. هنگامی که بدن کربوهیدرات داده نمی شود برای تبدیل انرژی به توابع بدن، از چربی و پروتئین موجود در رژیم غذایی اتکینز استفاده می کند.

شما ممکن است کاهش وزن داشته باشید چون انتخابهای غذایی تان محدود است و از آنجایی که پروتئین و چربی بیشتری می خوردید، مدت طولانی تر سیر می مانید، در نتیجه مقدار کمتری غذا می خورید. این بدان معنی است که شما نباید از برنامه غذایی دوست، همکار و یا حتی اعضای خانواده استفاده کنید، برای به دست آوردن بهترین رژیم لاغری باید دیدگاهی درست داشته باشید.

فهرستی از غذاهای قابل قبول وجود دارد که نباید از آنها جدا شود، اما بخش هایی از بیشتر غذاها نامحدود هستند. یک باور عمومی از قدیم وجود داره که میگه مصرف پروتئین، بخصوص پروتئین حیوانی برای استخوان های بدن مضره!

۱.کاهش وزن و لاغری:طبق تحقیقات صورت گرفته رژیم های لاغری کم کربوهیدرات از جمله رژیم کتوژنیک نسبت به سایر رژیم های غذایی بر روی کاهش وزن تاثیر گذارترند.در این رژیم شرایط برای سوزاندن چربی بدون تحمل گرسنگی برای فرد مهیا می شود. و نهایتا اینکه، هر دوی آنها نسبت به رژیم غذایی استاندارد غرب(رژیمی که اغلب از کربوهیدراتهای فرآوری شده و ترکیبات رمزآلود ایجاد شده) کم کربوهیدرات محسوب میشوند.

مثل تمام رژیمها و انواع روش های لاغری، این رژیم تنها زمانی میتواند ثمربخش باشد که در اجرای آن ثباتقدم داشته باشید، و برای مدتی طولانی آن را دنبال کنید. بنابراین به شرطی که در سلامت کامل باشین رژیم کانادایی ۱۵ روزه می تونه انتخاب خوبی برای کاهش وزن سریع باشه.

چای گیاهی، قهوه بدون کافئین یا چای بدون کافئین، انتخاب خوبی هستند. برخی دمنوش ها مانند چای سبز و چای زرشک باعث چربی سوزی و افزایش سوخت و ساز در بدن شده و کالری قابل توجهی هم ندارند بنابراین بهتر است در طول روز از این دمنوش ها در چند وعده استفاده کنید و به همراه آن از ورزش و دویدن غافل نگردید .

هورمون انسولین در بدن مسئول کنترل قند خون است و البته بر سوخت و ساز چربی و پروتئین هم تاثیر میگذارد. کربوهیدراتهای دارای نمایه گلایسمی بالا آنهایی هستند که سطح قند خون را سریعاً بالا میبرند. یک مطالعه نشان داد که رژیم غذایی کتوژنیک منجر به افزایش غلظت اسید کینورنیک (KYNA) در هیپوکامپ و استریاتوم می شود که باعث افزایش فعالیت های عصبی می شود.

این می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند بدون اینکه دچار گرسنگی شوید ، زیرا پروتئین و چربی باعث می شوند احساس طولانی تر شدن احساس سلامتی کنید. نیازی به محدود کردن روغن ها و چربی ها ندارید اما بیشتر میوه ها، محصولات حاوی شکر، پاستاها، غلات، مغزها و الکل را نمی توانید مصرف کنید.

این رژیم غذایی با محدود کردن شدید مصرف کربوهیدرات ها باعث کتوز می شود که طی آن بدن کربوهیدرات های ذخیره شده را مصرف می نماید و سپس برای بدست آوردن انرژی، سوختن چربی ها را شروع می کند. مجموعه این فعل و انفعالات باعث میشود که چربیهای ذخیره شده مصرف شوند و شما لاغر شوید.

گاهی مواقع رژیم های کم کالری اختلالاتی در مواد معدنی ایجاد می کند و باعث مرگ فرد می شود. از حدود ۵ سال پیشی، استفاده از رژیم غذایی کم چرب به طور گسترده ای رواج یافته است. به طور کلی میتوان این موضوع را مطرح کرد که رژیم اتکینز خیلی پیچیده نیست.

در یک ظرف، ۴۰ دقیقه یا تا زمانی که برشته شود، به پختن ادامه دهید. استراتژی دیگری ممکن است در یک سطح بالاتر از سطح کاربنی مانند ۳۰ یا ۴۰ گرم در روز شروع شود. و از غذاهای پر چربی به منظور تشویق بدن برای کتونیک شدن و شروع به مصرف کتون ها به عنوان منبع انرژی استفاده می شود.

در این رژیم غذایی محدودیت کافئین ندارد ولی باید برای هر فنجان قهوه دو لیوان آب مصرف کند. آب نبات ها به دلیل اینکه حاوی مقدار زیادی قند، روغن و آرد هستند بسیار ناسالم می باشد. به این وضعیت متابولیسم بدن “کتوسیس” می گویند که متفاوت از “کتواسیدوز” که یک وضعیت بسیار خطرناک است می باشد.

توی این قسمت یک رژیم کتوژنیک پنج روزه براتون قرار داده شده. در مورد غذاهایی که باید در رژیم کتوژنیک استفاده بشن صحبت شد. در این برنامه غذایی سهمیه غذایی هر فرد بر اساس شاخص توده بدنی و مقدار وزنی که باید کم کند تعیین می شود. همچنین رژیم اتکینز اظهار میکند که رویکردی سالم در تمام عمر، برای غذا خوردن است چه بخواهید وزن کم کنید، انرژی تان را افزایش دهید یا برخی از مشکلات سلامتی تان مانند فشار خون بالا و سندروم متابولیک را بهبود بخشید.

این برنامه که به سالم بودن شهرت داره، برگرفته از الگوی تغذیه¬ی ساکنان اطراف دریای مدیترانه و کشورهای ایتالیا، یونان، قبرس، اسپانیا و مراکشه. انواع الکل (مخصوصاً آبجو) : الکل کالری بیشتری نسبت به کربوهیدرات و پروتئین دارد به طوری که دارای حدود ۷ کالری در هر گرم می باشد.

با این حال ، تأیید این یافته ها نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. با اینهمه تمام این موارد هنوز به صورت قطعی ثابت نشدهاند و از نظر علمی و پزشکی نیاز به بررسی بیشتر دارند. قند و شکر : نوشیدنی های حاوی شکر، آبمیوه، انواع کیک، شکلات، بستنی و موارد دیگر.

شکر جایگزین برای رژیم اتکینز Splenda (سوکرالوز) است. تمرکز اصلی در رژیم اتکینز در مصرف صحیح و متعادل کربوهیدرات، پروتئین و چربی برای کاهش وزنه بهینه و سلامت است. طبق پژوهش ها، رژیم کتوژنیک در مقایسه با رژیم کم چربی با کالری محدود موجب کاهش ۲.۲ برابری وزن می شود.

حرکت های ورزشی زیر رو میتونید روزانه طبق دستورالعمل انجام بدین. شام: استیک ماهی سالمون کبابی و مارچوبه به همراه سالاد آروگولا با گوجه فرنگی گیلاسی و خیار همراه با نوشیدنی های مجاز. نهار: سالاد سرآشپز تهیه شده با مرغ و بیکن و آووکادو به همراه نوشیدنی های مجاز.

پس از گذشت ۱۲ ماه، رژیم غذایی اتکینز به کاهش وزن متوسط ۱۰ کیلویی رسیده و سایر رژیم های غذایی رکوردهای ۳ تا ۶ پوندی داشتند. رژیم لاغری کتوژنیک یکی از راه های کاهش وزن و تناسب اندام است که در این روزها به واسطه عملکرد فوق العاده خود طرفداران زیادی در سرتاسر جهان پیدا کرده است.

آب میوه های غیر طبیعی که در سوپر مارکت می بینید فرآوری شده و پر از شکر و فاقد فیبر هستند. خوردن مقدار زیادی از ماهی های آب سرد و سایر مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ (اگر باردار هستید، از دستورالعمل FDA در مورد مصرف ماهی مطلع شوید).

خوردن شکر , دسر , شیر کم چربی , برنج سفید , سیب زمینی و ماکارونی غیر مجاز است . اغلب مردم میتوانند با اغلب برنامههای غذایی که کالری را محدود می کنند، حداقل در کوتاه مدت وزن کم کنند.

آنها که به شدت محدود می شوند، شامل همه مواد غذایی هستند که دارای مقادیر بسیار زیادی از کربوهیدرات ها هستند، حتی انواعی که به طور معمول به عنوان “سالم” درنظر گرفته می شود مانند انواع غلات کامل. این مقادیر زیاد چربی غیر اشباع امگا ۶ را دارند .

و سپس ۲ روز مقادیر کربوهیدرات دریافتی بدن را مقداری افزایش میدهید. در نسخه جدیدتر رژیم غذایی اتکینز، قوانین کمی سبک تر بوده و شما می توانید این رژیم را با ۴۰ گرم کربوهیدرات به طور روزانه، شروع کنید. ولی در بعضی دیگر از برنامه های رژیم لاغری، متخصص ترجیح می دهد که فرد به طور نامحدود در مرحله اول بماند.

۲. برای تثبیت قند خون و علائمی که ممکن است از قند خون ناشتا مانند خستگی، نوسانات خلقی و “مه غلیظ” ایجاد شود. برای مثال لوبیا سبز با کره طعم بسیار بهتری دارد. کره و دیگر منابع چربی اشباع مانند روغن نارگیل قابل قبول هستند اما باید با سایر چربی ها متعادل شوند.

اگر غذای شما گوشتی است آن را با کره زیاد بخورید. عوارض جانبی و تأثیرات منفی رژیم اتکینز بر سلامتی اما قبل از اینکه این رژیم را انتخاب کرده و شروع کنید، لازم است اثرات منفی آن بر سلامتی و عوارض آن را هم بشناسید تا بتوانید درست انتخاب کنید..

شما هم اگر دنبال یک اندام زیبا هستید باید حواستون به مواد غذایی ورودی بدنتون باشه. مصرف روزانه ۳ تا ۴ گرم سدیم، یک گرم پتاسیم و ۳۰۰ میلیگرم منیزیم میتواند عوارض احتمالی ناشی از رژیم کتوژنیک را به حداقل برساند. در ضمن بعضی تحقیقات نشان داده اند که کاهش وزن رژیم اتکینز ناشی از مصرف نکردن کربوهیدرات ها نیست بلکه ناشی از محدود بودن مصرف مواد غذایی است چراکه مصرف زیاد پروتئین ها و چربی ها باعث می شود مدت بیشتری فرد احساس سیری کند.

بارداری لزوما باعث اضافه وزن نمیشه. فاز۳ (تنظیم دقیق): این مرحله زمانی است که فرد به وزن هدف خود نزدیک می شود و مجاز است که مقدار بیشتری کربوهیدرات به رژیم غذایی خود اضافه کند. با این حال، اذعان می کند که ورزش می تواند به حفظ وزن شما کمک کند و همچنین فواید دیگری برای سلامتی داشته باشد.

چون میزان از دست دادن آب بدن در روزهای اول زیاد است باید ۸ لیوان آب روزانه بنوشند مدت این رژیم ۱۵ روز است که ۱۲ روز آن رژیم اصلی و ۳ روز دیگر رژیم نگهدارنده است این رژیم برای افرادی طراحی شده که از سلامت جسمی بر خوردارند و مشکل خاصی ندارند.

هر نوع نوشیدنی با شکر در آن نوشیدن نکنید، از جمله قند طبیعی در آب یا سیب. با شروع رژیم بعد از ۴۸ ساعت که ذخایر گلیکوژن بدن تمام می شود چربیها ی ذخیره شده در بدن شروع به آب شدن ( لیپولیز ) می کند که سطح بالای اسید های چرب در خون گواه این مطلب است .

در ادامه، دسترسی به منابع چربی ذخیره شده راحتتر شده و سوزاندن آنها هم با سرعت بیشتری انجام میشود. ۳.افزایش توانایی بدنی: در این رژیم لاغری بدن ازچربی های ذخیره شده به عنوان منبع انرژی و سوخت استفاده می کند به همین دلیل فرد می تواند برای مدت طولانی تری بدون احساس گرسنگی به فعالیت های خود بپردازد.