این بیماری دنیا را متوقف نمی کند. آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد؟


تست آنفولانزای مرغی (H5N1) یک کارگر مرغداری در شهرداری فونتانار، گوادالاخارا مثبت شد. پس از انجام آزمایشات مربوطه، آن فرد در قرنطینه خانگی به سر می برد.

به گزارش صبح امروز که خبرآنلاین گزارش داد، وزارت بهداشت اسپانیا از کشف یک مورد انتقال ویروس H5N1 – سویه آنفولانزای پرندگان به انسان در اواخر شهریورماه در این کشور خبر داد. به گفته وزارت بهداشت، مجروح، کارمند یک مرغداری در مرکز اسپانیا بود.

ویروس آنفلوانزای پرندگان با منشاء آسیایی بسیار مسری و کشنده است (به ویژه در طیور). آنفولانزای مرغی برای اولین بار در غازها در چین در سال ۱۹۹۶ و در انسان در سال ۱۹۹۷ در بحبوحه شیوعی که منشا آن در طیور در هنگ کنگ بود، شناسایی شد.

ویروس H5N1 [هنوز] از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود

انتقال از پرندگان به انسان نادر است و هیچ انتقالی از انسان به انسان گزارش نشده است. با این حال، از آنجایی که این ویروس باعث بیماری های جدی در انسان می شود و از آنجا که ویروس های آنفلوانزای پرندگان می توانند جهش پیدا کنند و به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شوند، آنفولانزای پرندگان یک تهدید همه گیر قابل توجه است.

ویروس آنفلوانزای H5N1 نیز در سطح بالایی از بیماری زایی در گونه های پستانداران وحشی در اروپا و آمریکای شمالی شناسایی شده است.

در سطح جهانی، از ژانویه ۲۰۰۳، ۸۶۶ مورد انسانی ویروس آنفلوانزای A (H5N1) در ۲۱ کشور گزارش شده است. از این ۸۶۶ مورد، ۴۵۶ مورد فوت بوده است. آخرین مورد در جولای ۲۰۲۱ در هند گزارش شد.

انواع ویروس آنفلوانزای پرندگان

چهار نوع ویروس آنفلوانزای فصلی وجود دارد: ویروس آنفلوانزای A، ویروس آنفولانزای B، ویروس آنفولانزای C و ویروس آنفلوانزای D.

ویروس آنفولانزای A با پرندگان آبزی مرتبط است. به ویژه راسته Anseriformes که شامل غازها یا اردک ها می شود و راسته Charadriiformes که شامل مرغ های دریایی می شود. همه همه گیری های شناخته شده آنفلوانزا توسط ویروس آنفولانزای A ایجاد می شود.

ویروس های آنفلوانزای پرندگان A به دو دسته تقسیم می شوند:

ویروس آنفولانزای پرندگان کم حدت (LPAI).
ویروس آنفلوانزای پرندگان بسیار بیماری زا (HPAI).
این طبقه بندی بر اساس ویژگی های مولکولی ویروس و توانایی ویروس در ایجاد بیماری و مرگ و میر در جوجه ها است.

عفونت پرندگان با ویروس های LPAI ممکن است علائم خاصی ایجاد نکند یا در صورت بروز علائم خفیف منجر شود که در این صورت حتی ممکن است بیماری تشخیص داده نشود. اما عفونت با HPAI می تواند باعث بیماری شدید و مرگ و میر بالا شود.

هر دو ویروس HPAI و LPAI می توانند به سرعت در بین پرندگان پخش شوند. با این حال، برخی از اردک ها ممکن است بدون نشان دادن هیچ علامتی آلوده شوند.

ویروس آنفولانزا تنها عامل آنفولانزای پرندگان است. ویروس‌های آنفولانزا نرخ جهش بالایی دارند و پدیده‌ای به نام «تجدید طبقه‌بندی ژنتیکی» به ویروس اجازه می‌دهد ترکیب‌های مختلفی تولید کند.

بیشتر زیرگونه های ویروس آنفولانزا که باعث بیماری در انسان می شود از پرندگان و خوک ها هستند. در پرندگان آبزی، ویروس آنفولانزای A تکثیر می شود و از دستگاه گوارش پاک می شود و امکان انتقال آن از طریق آب را فراهم می کند. در مدل‌های عفونت انسان، خوکی و سایر پستانداران، ویروس‌های آنفولانزا به دلیل وجود گیرنده‌های اسید سیالیک ضروری در دستگاه تنفسی فوقانی یا تحتانی تکثیر می‌شوند و انتقال از طریق هوا را تسهیل می‌کنند.

ویروس H5N1 در پرندگان وحشی اروپا بومی شده است

تداوم مشاهده شده H5N1 [در سطحِ بسیار بیماری زا] در پرندگان وحشی از زمان موج همه گیر در ۲۰۲۰-۲۰۲۱ نشان می دهد که این ویروس ممکن است در جمعیت پرندگان وحشی در اروپا بومی باشد. در این صورت خطر بیشتری برای سلامت پرندگان، انسان و حیات وحش اروپا در طول سال وجود دارد و این خطر در پاییز و زمستان افزایش می یابد.

عوامل خطر آنفولانزای پرندگان

ویروس H5N1 می تواند برای مدت طولانی زنده بماند. پرندگان آلوده به H5N1 ممکن است ویروس را تا ۱۰ روز پس از آلودگی از طریق مدفوع و بزاق خود دفع کنند. دست زدن به سطوح آلوده به ویروس نیز می تواند یک عامل خطر برای ابتلا به این بیماری باشد.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس H5N1 هستند؟

افرادی که شرایط زیر را دارند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری هستند:

کارگران مرغداری
اعضای خانواده بیمار
قرار گرفتن در معرض پرندگان آلوده
مرغ و تخم مرغ خام یا نیمه پخته بخورید
این بیماری دنیا را متوقف نمی کند. آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد؟

علائم آنفولانزای پرندگان

علائم آنفولانزای پرندگان مشابه آنفولانزای معمولی است که عبارتند از:

ضعف، سرفه، اسهال، گلودرد، سردرد، آبریزش بینی، دردهای عضلانی، اختلالات تنفسی، تب بالای ۳۸ درجه.

در صورت ابتلا به این ویروس چه باید کرد؟

آنفولانزای مرغی در انواع مختلف می تواند علائم مختلفی ایجاد کند، بنابراین روش های درمان به علائم احتمالی بیماری بستگی دارد. در بیشتر موارد، درمان با داروهای ضد ویروسی در کاهش شدت بیماری موثر است. حتی پس از ظاهر شدن علائم، دارو باید ظرف ۴۸ ساعت مصرف شود.

ویروسی که باعث آنفولانزا در انسان می شود می تواند به دو نوع رایج داروهای ضد ویروسی، آمانتادین و ریمانتادین (Flomadin) مقاوم باشد. به همین دلیل نباید از این داروها برای درمان بیماری استفاده کرد.

خانواده بیمار یا سایر افرادی که در تماس نزدیک با بیمار هستند (حتی اگر علائم بیماری را نشان ندهند) بهتر است برای احتیاط از داروهای ضد ویروسی و قرنطینه خود استفاده کنند.

در صورت عفونت شدید، پزشک ممکن است استفاده از دستگاه تنفس و اکسیژن درمانی را تجویز کند.