اینجا “صومعه راهبان” / نمایشی فراموش نشدنی از فرهاد مهندس پور – تئاتر الکترونیک


تماشای نسخه مجازی «صومعه راهبان» ساخته فرهاد مهندس پور می تواند گزینه خوبی برای علاقمندان به تئاتر در تعطیلات نوروزی باشد.

به گزارش تئاتر آنلاین، تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی برای علاقمندان به تئاتر است تا به تماشای نمایش های روی صحنه بنشینند که معمولا اجرای خود را از هفتم فروردین ماه آغاز می کنند، اما طی دو سال گذشته به دلیل تعطیلی تئاترها و مراکز هنری در تعطیلات نوروزی جلوگیری از شیوع بیماری عروق کرونر قلب و نیاز در خانه ماندن بیشتر مردم بیشتر از علاقه مندان به هنرهای نمایشی به تماشای فیلم و تئاتر عادت می کنند. البته امسال با کنترل بیماری و عادی شدن اوضاع از نیمه دوم تعطیلات نوروزی، نمایش های مختلفی در سالن های نمایش و یا اجرای سال قبل ادامه خواهد داشت و شهروندان تهرانی یا مهمانان نوروزی. کسانی که به پایتخت می آیند می توانند این آثار را تماشا کنند. حضور تماشای فیلم های تئاتری قدیمی و جدید برای افرادی که از تماشای نمایش غافل شده اند و می خواهند آرشیو خود را تکمیل کنند یا ساکن تهران نیستند و نمی توانند. نمایش هایی که در مرکز تئاتر کشور به نمایش در می آید را تماشا کنید.. خالی از لطف نخواهد بود.

در همین راستا و مانند سال‌های گذشته در گزارش‌های جداگانه‌ای به معرفی فیلم‌هایی از سالن‌هایی می‌پردازیم که در زمان اکران عمومی مورد توجه قرار گرفتند و حتی فیلم‌های تئاتری آن‌ها پس از اکران همچنان پرطرفدار است. .

او نمایشنامه «مرحوم راهبان» را از روی این رمان نوشته است جمعه دوکاسترو توسط محمد چیرمشیر و تلاوت فرهاد المهندس که از نمایش های خاطره است خشمگین و جذاب گروه تئاتر آفتاب به سرپرستی مهندس این نمایشنامه آبان و آذر است ۱۳۸۰ در تالار سایه تئاترشهر به محل حادثه او رفت و با استقبال چشمگیر تماشاگران و علاقمندان به تئاتر مواجه شد. کیومرث مرادی بیش از یک دهه بعد در سال ۱۳۷۶ این نمایش را به همراه جمعی از بازیگران جوان در تالار چهارسو مجموعه تئاتر اجرا کرد. به محل حادثه برنده می شود.

هنرمندانی چون حمید ابراهیمی، حسن معجونی، مهدی باکدل، آرش دادگر، فرزین صابونی و سیامک. صفر، سید مهرداد ضیاء، افشین هاشمی، هوشنگ هیهوند و … نقش بازی کرد.

صومعه راهب یک نمایشنامه ۱۳ شخصیتی است که در صومعه ای در آستانه اشغال نازی ها در بحبوحه جنگ جهانی دوم اتفاق می افتد. با راهبان درگذشته وارد شدن و خروجی کیشا در اطراف محور پدر برتر جایی است که در آن بیشتر از هر چیزی این بحث حول محور خدا، مسیح، روح و سرنوشت انسان در مواجهه با گناه و مرگ می چرخد، در حالی که پدر از ترس سقوط هواپیمای آلمانی تصمیم می گیرد عبارت «خیلی دیر شده» را روی سطح بنویسد.

خلاصه همه بحث های صومعه راهبان این است که چگونه خداوند مشیتی دارد که منجر به جنگ و شر و شر در زمین شود؟ بابای برتر سیامک بازی میکنه صفر به عنوان یک مدافع مسیح سعی کنید آن را توضیح دهید مشیت خدایش او در طول نمایش به والدینی که در اثر جنگ ایمان خود را به مسیح از دست داده اند پاسخ می دهد و برای هر یک از آنها رویکرد دیرهنگام هیتلر نشانه پایان دنیا و پایان زندگی است.

فرهاد مهندس پور مدرس، پژوهشگر، نویسنده و کارگردان تئاتر ایران، یکی از تاثیرگذارترین هنرمندان تئاتر ایران است و از نظر نوع موقعیت و نحوه برخوردش با تئاتر و تئاتر، هنرمندی متمایز از دیگر کارگردانان است. نحوه برخورد او با آن هدایت می کند. تفاوت سبک و سیاقی که مهندس پور برای تمرین با بازیگران و رسیدن به اجرای نهایی می داند از جمله ویژگی هایی است که سبک کار او را از دیگران متمایز می کند. مدیران نسل اوست.

از دیگر مزایای مهندس پور قدرت انتقال مفاهیم و dnsthhhish به بازیگران و همچنین نسل های آینده مخرج او معلم تئاتر است، بنابراین تماشای نمایشی از این هنرمند برای نسل جوان تئاتری خالی از لطف نیست که شاید با آثار مهندس پور آشنا باشند و فقط از او به عنوان معلم و دبیر جشنواره تئاتر فجر یاد کنند.