اگر بی خواب هستید، بخوانید – به وقت صبح


اختلالات خواب گروهی از شرایط است که بر توانایی فرد برای خواب منظم تأثیر می گذارد و افراد را از هشت ساعت خواب مفید باز می دارد. این اختلالات می تواند ناشی از مشکلات سلامتی یا استرس شدید باشد.

به گزارش صبحگاهی همشاری آنلاین. طبق تحقیقات، بیش از یک سوم بزرگسالانی که از اختلال خواب رنج می برند، از این مشکل رنج می برند. اما بسته به نوع اختلالی که افراد دارند، ممکن است در طول روز مشکل خواب داشته باشند و بسیار خسته باشند. کمبود خواب همچنین می تواند بر انرژی، خلق و خو، تمرکز و سلامت کلی تأثیر منفی بگذارد.

در برخی موارد، اختلالات خواب می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری پزشکی یا روانی دیگر باشد، اما زمانی که اختلالات خواب به دلیل مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای نباشد، باید به روانپزشک مراجعه کرد و با توجه به تشخیص، از درمان‌های پزشکی یا تغییر سبک زندگی استفاده کرد.

اگر فکر می کنیم از اختلال خواب رنج می بریم، باید اقداماتی را برای تشخیص و درمان قطعی این اختلال انجام دهیم. زیرا در صورت عدم درمان این اختلالات عواقب جبران ناپذیری برای سلامت افراد به همراه خواهد داشت.

انواع اختلالات خواب

بیخوابی
«بی خوابی» در واقع به معنای نخوابیدن یا نخوابیدن است. بی خوابی می تواند ناشی از پروازها و سفرهای طولانی باشد یا می تواند نشانه استرس، اضطراب، مسائل هورمونی یا مشکلات گوارشی باشد.

آپنه خواب
آپنه خواب زمانی قابل تشخیص است که تنفس فرد در طول خواب قطع شود. این بیماری از نظر پزشکی و بهداشتی یک نوع بسیار خطرناک محسوب می شود که باعث می شود بدن بیمار اکسیژن کمتری دریافت کند. همچنین می تواند باعث بیدار شدن فرد و پریدن از خواب شود.

پاراسومنیا
پاراسومنیا نوعی اختلال خواب است که باعث حرکات و رفتارهای غیرعادی در طول خواب می شود. این حرکات عبارتند از: راه رفتن در خواب، صحبت کردن در خواب، ناله کردن، کابوس دیدن، شب ادراری و دندان قروچه یا فک کردن در هنگام خواب.

سندرم پای بی قرار
سندرم پای بی قرار زمانی رخ می دهد که فرد نیاز فوری به حرکت دادن پاهای خود احساس کند. این تمایل گاهی با احساس گزگز در پاها همراه است. این علائم ممکن است در طول روز نیز رخ دهند، اما عموماً در شب بیشتر قابل توجه هستند.

نارکولپسی
این اختلال به این معناست که فرد بدون هشدار احساس خستگی می کند و بدون هشدار به خواب می رود. این اختلال همچنین می تواند باعث فلج خواب شود که ممکن است منجر به ناتوانی جسمی شود، یعنی فرد پس از بیدار شدن قادر به حرکت نیست و باید مدت معینی صبر کند.

درمان اختلالات خواب

درمان اختلالات خواب بسته به نوع و علت آن بسیار متفاوت است. با این حال، می توان گفت که درمان او شامل یک سری رویکردهای پزشکی، تغییر سبک زندگی و روان درمانی است. وقتی مشکوک هستیم که خود یا اطرافیانمان تحت تاثیر قرار گرفته ایم، اولین قدم این است که با یک روانشناس در زمینه اختلالات خواب مشورت کنیم.

در مرحله بعد در صورت نیاز و تشخیص توسط روانشناس، مرحله درمان دارویی نیز آغاز شده و فرد به روانپزشک ارجاع داده می شود تا با جلسات روان درمانی و دارودرمانی به بهبودی کامل دست یابد.