انواع جوش و ۷ راه برای از بین بردن آن


همچنین می توان جوش ها را به راحتی و با روش های ساده در خانه از بین برد. اولین قدم برای از بین بردن جای جوش، تعیین نوع و علت آن است.

در این مقاله به معرفی انواع جوش ها به همراه علائم آن می پردازیم و راهکارهای موثری برای درمان آن ارائه می دهیم.

انواع جای جوش یا جای زخم

رایج ترین انواع جوش عبارتند از:

جوش های برجسته یا هیپرتروفیک:

در این نوع اسکار، جای جوش به منافذ پوست آسیب می رساند و حالتی متورم و متورم به آنها می دهد.

کورک فرو رفته یا آتروفیک:

این نوع جوش باعث شکسته شدن پوست در نقاط مورد نظر می شود. لکه فرو رفته خود به چند دسته تقسیم می شود:

 • جای جوش یا اسکار گرد: در این عارضه مرزی بین جای جوش وجود ندارد. به این معنی که بخشی از چرم در معرض زبری و آسیب سطحی قرار می گیرد.
 • جوشاندن آب نبات یا اسکار یخ: علت نامگذاری این نوع جوش به دلیل ظاهر آن است. این حالت مانند تکه های یخ روی پوست است. این سوراخ ها در عین باریک بودن بسیار عمیق هستند.
 • واژینال یا باکس‌کار: این نوع عارضه دارای نقاط فرورفته گرد و بیضی شکل است. دیواره های این گودی مانند استوانه و دهانه آن پهن است.

۷ راه برای از بین بردن جای جوش

برای رفع جوش ابتدا باید نوع و علت آن را مشخص کنید. به این ترتیب، ۷ روش مختلف برای درمان جوش وجود دارد:

۱. آلوئه ورا:

برای بدست آوردن ژل آلوئه ورا می توانید لایه سبز تیره را از پوست برگ آلوئه ورا جدا کنید. این ژل شفاف را دو بار در روز به آرامی روی جوش ها بمالید. برای این کار باید یک حرکت دایره ای صاف با انگشتان خود انجام دهید. بعد از حدود ۳۰ دقیقه، ژل را با آب سرد بشویید. این روش را یک بار در صبح و یک بار عصر برای درمان جوش تکرار کنید.

۲. ویتامین ه:

انواع جوش و 7 راه برای از بین رفتن آنها.

کپسول ویتامین E را باز کرده و محتویات آن را خارج کنید. حالا این محتویات را به مدت ده تا پانزده دقیقه روی جوش ماساژ دهید. اکنون روغن را بشویید. برای اثربخشی و رسیدن به نتایج مطلوب، لازم است این عمل چندین بار در روز تکرار شود.

۱. سرکه سیب:

با مخلوط کردن چند قاشق غذاخوری آب مقطر با یک قاشق غذاخوری سرکه سیب، یک محلول قابل استفاده درست کنید. یک سواب پنبه ای تمیز یا پارچه شستشو را در محلول آغشته کنید و آن را روی محل جوش قرار دهید. پد یا پد پنبه ای را با باند یا گاز استریل بپوشانید تا از حرکت جلوگیری شود. پس از پانزده دقیقه، بانداژ را بردارید و محلول را بشویید. توجه داشته باشید که لازم است بعد از این کار پوست خود را مرطوب کنید تا خشک نشود.

۲. لیموناد:

آب لیمو را با یک پارچه روی زخم بمالید. پارچه را با آب لیمو مرطوب نگه دارید و چند دقیقه روی پوستتان بماند. سپس پارچه را بردارید و پوست خود را بشویید. خواص اسیدی آب لیمو به از بین بردن سلول های مرده پوست اطراف زخم کمک می کند. این می تواند قرمزی و تورم جوش ها را کاهش دهد.

۳. اب:

این یک کرم موضعی نیست، اما نوشیدن آن تقریباً برای هر درد غیر قابل درمان درمان است. نوشیدن آب کافی پوست را مرطوب می کند. هر چه در روز آب بیشتری بنوشید، اثرات آسیب آکنه روی پوست بیشتر از بین می رود.

جدا از نقش نوشیدن آب در بهبود سلامت و ظاهر پوست، آب گرم می تواند در رفع جای جوش موثر باشد. برای این کار باید یک پارچه نخی یا حوله تمیز را با آب گرم بشویید. سپس آب اضافی را از پارچه بگیرید. در مرحله بعد باید از پارچه مورد نظر به عنوان کمپرس گرم برای جوش استفاده کنید. کمپرس گرم را روی تاول ها بگذارید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند. این کار را ۳-۴ بار در روز تکرار کنید.

۴. عسل:

عسل به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و نقشی که در بهبود زخم و التهاب دارد، به عنوان یک درمان طبیعی برای جوش صورت محسوب می شود. برای استفاده از این ماده می توانید قبل از خواب روی جای جوش را با باند یا پارچه آغشته به عسل بپوشانید. صبح روز بعد، پارچه را بردارید، پوست را بشویید و از یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنید.

۵. زردچوبه:

ترکیب اصلی و جزء فعال زردچوبه کورکومین است که دارای خواص ضد التهابی است. زردچوبه را می توان در کمی آب حل کرد و به جوش آورد. این باعث می شود عفونت و التهاب ناشی از جوش از بین رفته و خیلی زود آن را درمان کنید.

اگر می خواهید جوش زودتر از بین برود!

اگر می خواهید جوش زودتر از بین برود، توصیه های زیر را دنبال کنید:

 • روزانه پوست خود را با شوینده مناسب بشویید.

اگر می خواهید جوش زودتر از بین برود!

 • تاول ها را لمس نکنید، خراشید یا فشار ندهید.
 • قبل از استفاده از هر نوع درمانی و در شرایطی که نیاز به لمس جوش است، دست های خود را با آب گرم و مواد شوینده مناسب به دقت بشویید.
 • بدن و پوست خود را هیدراته نگه دارید و آب کافی بنوشید.
 • از یک رژیم غذایی سالم و عاری از غذاهای ناسالم و غذاهای چرب پیروی کنید.
 • به طور منظم تمرین کن.
 • تاول و اطراف آن را همیشه تمیز نگه دارید.

شرایط لازم را با پزشک در میان بگذارید!

اگر شرایط زیر را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید:

 • با وجود درمان خانگی، جوش مورد نظر روز به روز بزرگتر و بزرگتر می شود.
 • پس از یک هفته درمان در منزل، بثورات از بین نرفت و بهبود نیافت.
 • این جوش به اندازه یک توپ پینگ پنگ بزرگ شد.
 • پوست اطراف جوش قرمز روشن است یا دارای رگه های قرمز رنگی است که از آن خارج می شود.
 • بثورات بسیار دردناک است.
 • سایر توده ها در نزدیکی محل جوش قرار دارند.
 • شما در چند ماه گذشته به طور مکرر جوش می‌زنید.
 • شما دیابت دارید.

منبع: Zimalb