افزایش نرخ مرگ و میر مادران در طول همه گیری


همه گیری جهانی ویروس کرونا زندگی بسیاری از مردم را از نظر اجتماعی، فیزیکی و همچنین مالی مختل کرده است. با بیکار شدن بسیاری از مردم، افراد فقیر فقیرتر و دچار سوءتغذیه می شوند. مسائل روحی و دوری از نزدیک و عزیز ترس از بیماری، تنهایی و مرگ را افزایش داد.

افزایش نرخ مرگ و میر مادران در طول همه گیری

این بیماری همه گیر همچنین شیوع بسیاری از کشورها را با کاهش بازارهای سهام جهانی، افزایش قیمت کالاهای اساسی و کمبود بسیاری از مواد غذایی و اقلام ضروری، تحت تأثیر قرار داده است. تعطیلی مشاغل و ادارات اوضاع را تشدید کرد.

افزایش نرخ مرگ و میر مادران در طول همه گیری

گزارش‌های اخیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نشان می‌دهد که میزان مرگ و میر مادران، مرده‌زایی، و مرگ و میر نوزادان نیز از زمان شروع همه‌گیری افزایش یافته است. مرگ و میر مادران به عنوان مرگ یک زن در اثر بارداری یا عوارض آن در دوران بارداری یا طی ۴۲ روز پس از بارداری تعریف می شود. مرگ و میر نوزادان به عنوان مرگ نوزاد در ۲۸ روز اول زندگی تعریف می شود. عوارض بارداری یکی از علل عمده مرگ و میر نوزادان است.

این گزارش نشان می دهد که مرگ مادران از ۱۷.۴ مرگ به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ تولد زنده در سال ۲۰۱۸ به ۲۳.۸ مرگ در هر ۱۰۰۰۰۰ تولد زنده در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است. افزایش نرخ مرگ و میر مادران در زنان در تمام سنین و همه گروه های نژادی مشاهده شده است و زنان سیاهپوست به این موارد اشاره شده است. بالاترین میزان مرگ و میر مادران را در بین سایر گروه های نژادی دارند.

علیرغم دلایل مختلف برای افزایش میزان مرگ و میر، افزایش سن نیز یکی از عوامل احتمالی بود. میزان مرگ و میر مادران در زنان بالای ۳۵ سال و بیشتر از زنان زیر ۲۵ سال بیشتر است. دونا هویرت، دانشمند بهداشت در بخش آمار حیاتی NCHS، می‌گوید زنان مسن‌تر به دلیل افزایش خطر عوارض پره‌اکلامپسی، بیشتر در معرض مرگ در دوران بارداری هستند.

عفونت مداوم کووید-۱۹ همچنین به افزایش نرخ مرگ و میر مادران کمک کرده است، زیرا زنان باردار واکسینه نشده در مقایسه با زنان باردار که حداقل یک دوز واکسن مصرف کرده‌اند، در مقایسه با زنان بارداری که حداقل یک دوز واکسن مصرف کرده‌اند، عوارض بیشتری از ویروس کرونا دارند.

محدودیت‌های شدید ناشی از قرنطینه، پر شدن سیل بیمارستان‌ها با بیماران مبتلا به عفونت و مرگ و میر فزاینده، اختلال در خدمات بهداشتی و درمانی، بسیاری از زنان باردار را مجبور به لغو قرارهای قبل از زایمان کرده است. بیمارستان های مختلف دستورالعمل های متفاوتی برای برخورد با زنان باردار مثبت کووید-۱۹ داشتند. به این ترتیب، بسیاری از خانم ها مجبور بودند در خانه های خود زایمان کنند، جایی که فاقد منابع ضروری و حتی متخصصین مراقبت های بهداشتی آموزش دیده بودند.

نابرابری های نژادی نیز همچنان عامل مرگ و میر بیشتر مادران در دوران بارداری بود، به طوری که احتمال مرگ زنان سیاهپوست در طول بارداری یا مدت کوتاهی پس از آن بیشتر از زنان سفیدپوست بود.

در طول همه گیری، زنان به دلیل از دست دادن شغل، کاهش درآمد و ترس از آلوده شدن به این ویروس در روزهای بارداری به شدت ناراحت بودند.

خانم‌های باردار نسبت به جمعیت عادی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند و پیامدهای شدید عفونت دارند. اگرچه بسیاری از زنان باردار پس از ابتلا به ویروس کرونا علائم کمتری دارند یا هیچ علائمی ندارند، اما در موارد نادر، عفونت ممکن است منجر به بستری شدن در بیمارستان، عوارض بارداری، زایمان زودرس یا مرده زایی

تأثیرات عفونت کرونا بر زنان باردار، هم از نظر جسمی و هم از نظر اجتماعی و اقتصادی بسیار زیاد است. باید توجه بیشتری به سلامت مادر، هم از سوی خانواده و هم از سوی مسئولان بهداشت و درمان، به ویژه در زمان شیوع بیماری همه‌گیری شود.

با توجه به اینکه سازمان غذا و دارو اجازه واکسیناسیون را برای زنان باردار می دهد، توصیه می شود همه زنان باردار که هیچ شرایط قبلی دیگری ندارند، پس از مشورت با اعضای خانواده و پزشک خود واکسیناسیون را انجام دهند. تغذیه مناسب، ورزش های مناسب طبق توصیه پزشکان، تکنیک های مدیریت استرس مناسب نیز برای کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان مورد نیاز است. ویزیت منظم با پزشکان و تیم زایمان توصیه می شود.

آخرین پست های نیکی اتکیسون (همه را ببین)رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر