آنچه آنها درباره سلامتی شما نشان می دهند


مردی ناخن هایش را نشان می دهد

بدن ما دارای شاخص های زیادی است ، اینها متغیرهایی هستند که معمولاً مستعد ارزیابی طبیعی یا تقریباً عادی وضعیت سلامت و رفاه افراد هستند. یکی از شاخص هایی که ارزیابی سلامت سیستم و عملکرد منظم فرد را نوید می دهد ، میخ است.

مردم معمولاً ناخن های خود را به طور منظم می برند ، اما آیا هنگام بریدن به آنها نگاه می کنند؟ آخرین باری که واقعاً هنگام کوتاه کردن ناخن ها به آن نگاه کردید کی بود.

ناخن ها چه چیزی را نشان می دهند؟

ناخن های شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامت شما نشان دهد. ناهنجاری های ناخن یک عامل محرک برای برخی بیماری هایی است که اغلب با آنها ناآشنا هستید. اما برای اینکه بدانیم چگونه آنها ناهنجاری ها را آشکار می کنند ، باید کمی بفهمیم که ناخن ها چه چیزی طبیعی و غیر طبیعی است. بیایید بیاموزیم که چگونه ناخن های شما می توانند سرنخ هایی در مورد وضعیت سلامتی شما نشان دهند. ما در مورد چگونگی تغییر رنگ ، ظاهر ، شکل و بافت ناخن ها بر سلامت کلی شما بحث خواهیم کرد.

نمایش طبیعی ناخن ها

به طور معمول ناخن ها صورتی رنگ پریده دارند. در انتهای پروگزیمال صفحه ناخن ، هلالی سفید رنگ به نام ماه دیده می شود. ناخن ها و ناخن های پا در شرایط عادی عاری از افسردگی و ارتفاع هستند. آنها دارای قوام یکنواخت و بافت صاف هستند.

10 نوع مختلف ناهنجاری ناخن

لوکونشیا

شرایطی که معمولاً به عنوان تغییر رنگ سفید شناخته می شود. این کلمه از کلمات یونانی (leuco) به معنی سفید و (اونیکس) به معنی میخ است. وقوع آن به دلیل تجمع ذرات قابل توجهی از کراتوهیالین است. این معمولاً رنگ کم رنگ مایل به صورتی را در بستر ناخن مبهم می کند. ظاهر لکه های سفید ممکن است از نظر تنوع متفاوت به نظر برسد. آنها اغلب عبارتند از:

  • نقاط متقاطع Pin-point
  • پهنای باند و نوارهایی روی ناخن.
  • نقاط بزرگتر

این نوارها و لکه های سفید با نوعی زخم به بستر ناخن وارد می شوند ، زخمی آسیب زا مانند ضربه از جسم سخت. هرگونه واکنش آلرژیک و مانیکور مکرر غیر ضروری نیز ممکن است دلیل آن باشد.

هر زخم ناخن ممکن است به صورت یک نقطه بزرگتر در مرکز ظاهر شود. واکنشهای آلرژیک به احتمال زیاد به صورت خوشه ای از نقاط پراکندگی ستاره ای در کل ناخن ظاهر می شود. نقاط اوج کوچک مربوط به کمبود روی و کلسیم است. ژلهای مانیکور ، براق کننده و سفت کننده دارای معرفهای شیمیایی هستند که می توانند باعث ایجاد عفونت قارچی در ناخن های آنیکومایکوزیس شوند.

تری ناخن

این میخ ها 80٪ کل ساختار ناخن را مات کننده شیشه نشان می دهند. Lunula از بین می رود و ناحیه کوچکی از ناخن معمولی با زمینه صورتی در حدود 0.5-3 میلی متر از عرض کل نوار قابل مشاهده است.

چنین ناخن هایی بیشتر در بیماران مبتلا به بیماریهای زمینه ای فراگیر دیده می شود که مهمترین آنها سیروز (بیماری کبد) ، نارسایی مزمن کلیه و نارسایی انسدادی قلب است. در بیوپسی ناخن ، مشاهده می شود که افزایش قابل توجهی در رشد بافت همبند و کاهش شدید عروق وجود دارد.

در سال 1954 ، ریچارد تری در 82 مورد از 100 بیمار مبتلا به سیروز کبدی ، ناخن های سفید را توصیف کرد. مشاهده این ناخن ها با سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت نوع 2 و جذام نیز مرتبط است.

نیم و نیم میخ

به ناخن های نیم و نیم ناخن های لیندسی نیز گفته می شود. ناخن های لیندسی دارای محدودیت شدید بستر ناخن به یک قسمت پروگزیمال مایل به سفید و یک قسمت دیستال دارای قاعده قرمز ، صورتی یا قهوه ای هستند. همراه با این تغییرات ، رنگدانه ملانین اضافی نیز در واحد ناخن تیز دیده می شود.

سندرم ناخن جدیدی به نام نصف و نیم ناخن در 25 بیمار مشاهده شد. بیست و چهار نفر از این بیماران شواهدی از بیماری کلیوی و 21 نفر آزوتمی داشتند. الگوی نوار سفید و ناخن دیستال قرمز ، صورتی یا قهوه ای که 20 تا 60 درصد طول ناخن را اشغال کرده است باید احتمال آزوتمی را هشدار دهد. این الگو جدا از میخ سیروز سفید توصیف شده توسط تری به نظر می رسد.

لیندسی ، 1967

این تغییرات رنگدانه ای ناخن در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه مشاهده می شود.

خطوط Muehrcke

زوج خطوط عرضی سفید روی ناخن ها دیده می شود. موهرک ابتدا نوارهای باریک زوجی را در 65 بیمار مبتلا به کمبود پروتئین آلبومین در بدن انسان توصیف کرد. مطالعات نشان داده اند که این نوارهای افقی سفید با کاهش سطح آلبومین سرم ، یعنی زیر 2.2 گرم در 100 میلی لیتر همراه است.

این ناخن ها حالت متورم و متورم کلاسیک را نشان می دهند ، جایی که به طور مداوم بر بستر ناخن تحتانی فشار وارد می کنند ، در نتیجه با ایجاد فشار بر عروق خونی ، قرمز شدن (قرمزی) را کاهش می دهند. معمولاً دو نوار افقی به موازات یکدیگر و ماه وجود دارد. آنها توسط میخ معمولی صورتی کم رنگ از یکدیگر جدا می شوند. آنها حفره یا فرورفتگی نشان نمی دهند و معمولاً در ناخن دوم ، سوم و چهارم یافت می شوند. به ندرت در تصاویر کوچک یافت می شود

خطوط می

اغلب خطوط رینولدز نامیده می شود. این خطوط 1-2 میلی متر و موازی ماه هستند. شایع ترین علت این خطوط مسمومیت با آرسنیک است. آنها معمولاً با اعمال فشار بر بستر ناخن ناپدید می شوند. این به طور کلاسیک با مسمومیت با فلزات سنگین و بیماران در جلسات شیمی درمانی منظم همراه است. خطوط می رشد کرده و با بلند شدن ناخن ناپدید می شوند.

خطوط بو

خطوط بو به صورت برجستگی های ناهموار روی ناخن ها نمایان می شود. دویدن افقی از طریق صفحه ناخن. وقوع آنها بستگی به عفونت های مکرر ، جلسات شیمی درمانی منظم و مانیکور مکرر دارد. این عوامل باعث آسیب به ماتریس ناخن در حال توسعه می شوند. این رشد ناخن را کند می کند و سقوط رشد ناخن 3 میلی متر در ماه است. وقفه ای در تقسیم سلولی در ماتریس ناخن ایجاد می شود که ظاهری توخالی به آن می بخشد.

ناخن قاشق

Koilonychia اصطلاحی است که برای ناخن های افسرده یا ناخن های مقعر شکل استفاده می شود. شرط اصلی این ناخن های قاشق دار کم خونی فقر آهن مزمن است. ناخن ها در مرکز با لبه های برآمده و معکوس بیرونی فرو می روند. قسمتهای جانبی و دیستال ناخن هستند
جدا شده از بستر ناخن

ناخن های باشگاه

زدن ناخن به بیماری های قلبی و ریوی اشاره دارد. ناخن ها شبیه قاشق معکوس هستند. مکانیسم چسبندگی شامل اتساع رگهای خونی در نواحی دور انگشتان و در نتیجه تشکیل بافت همبند بیش از حد است.

ملانونیچیا ملاس

ملانونیشیا تغییر رنگ قهوه ای-سیاه رنگ صفحه ناخن است. ملانین مسئول تغییر رنگ است. ملانوسیت ها در بستر ناخن وجود دارند و بیشتر در حالت آرام یا غیر فعال هستند. هرگونه استرس ، ضربه و التهاب باعث سنتز بیش از حد و آزاد شدن ملانین می شود. نژادهای تیره رنگی مانند سیاه پوستان ، آسیایی ها ، خاورمیانه ای و اسپانیایی ها بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.

آنیکولیز

یک وضعیت بالینی مربوط به شل شدن یا جدا شدن میخ یا ساقه از بستر ناخن زیرین. آرامش از نوک ناخن شروع می شود و در طول زمان در جهت خلفی تا انتهای پروگزیمال پیشرفت می کند.

افکار نهایی

ناخن ها شاخص کلاسیک سلامت انسان هستند. هرگونه ناهنجاری در آنها نشانه ای نگران کننده از ادامه بیماری است. معاینه فیزیکی در عمل پزشکی شامل ناخن ها بود ، یک مورد مهم از کل معاینه فیزیکی. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری ، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید