آلرژی غذایی می تواند در هر نقطه ای از زندگی رخ دهد!


غذا یک نیاز ضروری زندگی است. برای امرار معاش باید غذا مصرف کنیم. این یک ماده مصرفی است که ما مصرف می کنیم و به بدن ما تغذیه می کند. غذا تمام مواد مغذی ضروری مانند کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها، ویتامین ها یا مواد معدنی را در اختیار ما قرار می دهد و از این رو برای مصرف ضروری است. به ارگانیسم کمک می کند تا رشد و فرآیندهای حیاتی را حفظ کند و انرژی به دست آورد. مصرف مواد غذایی که بیشتر توسط بدن جذب و مورد استفاده قرار می گیرد، برای تغذیه ضروری است و با هضم غذا تسهیل می شود.

آلرژی غذایی می تواند در هر نقطه ای از زندگی رخ دهد!

در طول مدت زمان، ما مواد غذایی مختلفی را مصرف کرده ایم. برخی مناسب اندام ما هستند، برخی نه، و آنهایی که برای ما دردسر ایجاد نمی کنند. بسیاری در سراسر جهان از چنین مسائلی رنج می برند که در آن بدن ما به نوع خاصی از غذا به خوبی واکنش نشان نمی دهد. چنین وضعیتی در بدن انسان آلرژی غذایی نامیده می شود.

آلرژی غذایی می تواند در هر نقطه ای از زندگی رخ دهد

در آلرژی غذایی، سیستم ایمنی به پروتئین‌های خاص موجود در غذا واکنش نشان می‌دهد که انگار آنها پاتوژن‌های مضر هستند یا واکنش سیستم ایمنی که بلافاصله پس از خوردن یک غذای خاص رخ می‌دهد.

طبق گزارشات، تقریباً ۸ درصد از کودکان زیر ۵ سال و تا ۴ درصد از بزرگسالان در سراسر جهان از آلرژی غذایی رنج می برند. با این حال، تا به امروز، هیچ درمان مناسبی برای آلرژی چین‌خوردگی وجود ندارد، اما ممکن است با رشد فرد ناپدید شود.

در برخی افراد، آلرژی ممکن است شدید باشد، اما در بسیاری از افراد، خفیف باقی می‌ماند. شایع ترین علائم و نشانه های آلرژی غذایی که مشاهده می شود عبارتند از:

  • سوزن سوزن شدن یا خارش در دهان
  • کندوها
  • تورم قسمت هایی از بدن
  • خس خس سینه، گرفتگی بینی یا مشکل در تنفس
  • درد شکم، اسهال.
  • حالت تهوع یا استفراغ
  • سرگیجه، سبکی سر یا غش

ما در دهه گذشته شاهد افزایش شدید تعداد آلرژی های غذایی بوده ایم. در ایالات متحده، تعداد آلرژی‌های بادام‌زمینی در میان کودکان تقریباً دو برابر شده و باعث نگرانی بسیاری شده است. آلرژی غذایی در هر سنی ممکن است رخ دهد.

حتی ممکن است فرد بدون دانستن یا داشتن علائمی به آن مبتلا شود. با این حال، یکی از واکنش های اصلی شامل آنافیلاکسی است، که یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی است که در بدن انسان رخ می دهد و می تواند تنفس شما را مختل کند، باعث نوسان یا کاهش شدید فشار خون شود و بر ضربان قلب شما تأثیر بگذارد.

گاهی اوقات می تواند کشنده باشد و زمانی که کشنده باشد باید به سرعت با تزریق اپی نفرین یا معمولاً آدرنالین درمان شود.

با رشد فرد، هرگز نمی دانیم چه زمانی دچار آلرژی غذایی می شویم. شرایط آلرژی غذایی در بزرگسالان، آلرژی شروع بزرگسال نامیده می شود. گروه سنی بین بزرگسالی جوان (یعنی ۲۰ سالگی) تا سنین بالاتر (یعنی ۷۰ یا ۸۰ سالگی) متفاوت است.

یکی از مواردی که در مورد آلرژی های بزرگسالان بسیار عجیب است این است که بسیار غیرقابل پیش بینی است. دلایل زیادی برای شروع بزرگسالی وجود دارد مانند سابقه خانوادگی آلرژی، عدم مواجهه با میکروب های زیادی در دوران کودکی، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها در دوران کودکی و شمارش ادامه دارد.

یکی از عوامل آن که بسیار تعجب آور است این است که ممکن است شخص به آن مبتلا باشد در حالی که حتی از آن آگاه نیست. ممکن است انواع مختلفی وجود داشته باشد مواد غذایی که ممکن است باعث آلرژی شوند. شیر، آجیل، سویا از جمله مواد غذایی رایج آلرژی زا هستند. اگر احساس می کنید که با هر نوع حساسیت غذایی مواجه هستید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

مردم اغلب بین آلرژی غذایی و عدم تحمل غذایی گیج می شوند، بدون اینکه تفاوت را بدانند. آنها دو موضوع متفاوت هستند. در حالی که ما احساس می کنیم که رسیدن به آلرژی غذایی در سنین بالاتر غیر معمول است، اما اینطور نیست. آلرژی غذایی می تواند در هر مرحله ای از زندگی رخ دهد. برای درمان آن باید احتیاط بیشتری کنیم و از خوردن مواد غذایی که به آنها حساسیت زا هستیم خودداری کنیم.

آخرین پست های نیکی اتکیسون (همه را ببین)رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر